ANKARA HABERLERİ

Nazarbayev heykeline görkemli açılış töreni

Hürriyet Haber
26.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Gençlik Parkı’ndaki eski Trafik Şube Müdürlüğü önüne dikilen heykeli törenle açıldı.

Hürriyet Haber

Tören, heykel üzerindeki örtünün Mehmet Ali Şahin, Kazakistan Parlamentosu Meclis Başkanı Oral Muhamedjanov ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından kaldırılmasıyla başlandı.

İki kardeş halk

Açılış konuşmasına Türk ve Kazak milletlerinin ortak tarih ve kültürel değerlere sahip olduğunu vurgulayarak başlayan Gökçek, “İki devlet arasında sıcak bir ilişki olduğu gibi, iki kardeş halk arasında da büyük bir sevgi mevcuttur” dedi.
Başkan Gökçek, belediye yönetimine ilişkin her konuda işbirliği ve tecrübe alışverişinde bulunduklarını, karşılıklı düzenlenen kültür günleri ile halklar arasında kültürel ve dostluk bağlarını güçlendirmeye devam ettiklerini kaydetti.

Ata’yı anlayan lider

Ekim 2009 tarihinde Astana da Esil nehri kıyısında güzel bir parkın içinde büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir heykelinin bizzat Cumhurbaşkanı Nazarbayev tarafından açıldığını ifade eden Başkan Gökçek, konuşmasını Atatürk’ün 1933 yılında söylediği “Dünyadaki dengeler bir gün değişecek ve Türk cumhuriyetleri bağımsızlığına kavuşacaktır. Türkiye Cumhuriyeti o tarihe hazır olmalıdır” sözleriyle sürdürdü. Nazarbayev’in Atatürk’ü iyi anlayan bir lider olduğunu vurgulayan Başkan Gökçek, “Sayın Nazarbayev genç başkent Astana’da onun bir heykelini dikerek onun birlik ve beraberlik mesajını gelecek nesillere aktarmayı hedeflemiştir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Nazarbayev heykeline görkemli açılış töreni haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı