Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nazanların kuşu bu

  Okan KONURALP - Hasan TÜFEKÇİ
  25 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ekim 2011 - 10:41

  Erciş’te her enkaz kendi hikayesini yaratıyor. Bir K9 arama köpeği enkazın üzerinde dolaşıyor. Yan enkazda özel cihazlarla dinleme yapılıyor.

  “Hareket etmeyin, konuşmayın bile” uyarısına herkes uyuyor. Sadece siren sesleri ve “Tamam burada” müjdesi. Marmara Depremi’nin adsız kahramanları taşkömürü işçileri, kısa bir planlamayla sesin geldiği alanla ilgili kazı planlaması yapıyor. Ve o sırada enkazın arasından bir muhabbet kuşu havalanıyor. Bekleyenlerden biri, “Nazanların kuşu bu” diye sesleniyor. Muhabbet kuşu enkazdan ayrılmıyor, uzak bir köşeye konuyor. Saatler geçiyor ve önce 3 ardından 4 yaşında bir çocuk ve sonunda anneleri Nazan Altınkaya binadan, 21 saat sonra çıkarılıyorlar.

  Teknoloji bu depremde faklı bir yüzünü gösteriyor. AKUT, Twitter ve cep mesajı sayesinde koordinatlarını belirlediği bir enkazdan 3 kişiyi çıkarıyor. 6 katlı bir enkazın altında kalan Yaşar Akay, cep telefonuyla 155’e ulaşıyor, yerini tarif ediyor, kurtarılıyor. Kemal Uludağ, cep telefonu yardımıyla kurtarılıyor.

  Çalan ancak cevap vermeyen cep telefonları ise Erciş’te pek çok kişinin Gül öğretmen ya da Nazan Hanım kadar şanslı olmadığını da gösteriyor. Saatler geçiyor, ulaşılan bedenler, ceset torbalarına konularak enkazdan uzaklaştırılıyor. Kimsenin ölüsünün yasını tutmaya, acısını yaşamaya vakti yok. Çıkarılan her ölü beden, umutsuzluğu arttırıyor, çıkartılan her ölü beden diğerlerinin de ölmüş olduğu gerçeğini Ercişliler’in yüzüne çarpıyor. Türkçe ve Kürtçe ağıtlar birbirine karışıyor.

  DEPREM SONRASI KARAYOLU BU HALE GELDİ / WEB TV 

  ENKAZ ALTINDAN BİR VATANDAŞ DAHA KURTARILDI / WEB TV

  VAN DEPREMİ'Nİ DÜNYA BASINI BÖYLE DUYURDU / FOTO GALERİ 

  GÜNÜN İLK IŞIKLARINDAN DEPREM BÖLGESİ / WEB TV

  YARDIMLAR VAN'A ULAŞMAYA BAŞLADI / FOTO GALERİ


  ERCİŞ'TE KURULAN ÇADIR KENTTEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  6 BUÇUK SAAT SONRA ENKAZDAN ÇIKARILDI / WEB TV

  ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINDAN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  İŞTE VAN'DAKİ ENKAZDAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  "KARIM VE 4 AYLIK BEBEĞİM İÇERİDE" / WEB TV

  YARALILAR HASTANEYE BÖYLE GETİRİLDİ / WEB TV

  ENKAZDAN SAĞ ÇIKARILDI / WEB TV

  DEPREM SONRASI BÜYÜK PANİK YAŞANDI / WEB TV 

  İŞTE NUSAYBİN VE ŞIRNAK'TAKİ O DEPREM ANLARI / WEB TV

  DEPREM BÖLGESİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı