Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nautilus, Türk pilotları gittiği gün buldu

  Hürriyet Planet
  05 Temmuz 2012 - 10:34Son Güncelleme : 05 Temmuz 2012 - 14:20

  Suriye'nin düşürdüğü Türk uçağının pilotlarının naaşlarının yerini dünyaca ünlü araştırma ve keşif gemisi Nautilus'un saptadığı açıklandı.

  İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan bir Türk yetkili, Associated Press'e yaptığı açıklamada, pilotların, daha önce Titanic batığını da bulan Bob Ballard'ın başında bulunduğu ünlü Nautilus arama gemisi tarafından tespit edildiğini belirtti.

  Yetkili, pilotların bulunduğu yerin ise Türk donanması tarafından belirlendiğini söyledi.

  Ünlü Nautilus arama gemisi, çalışmalarına dün başlamıştı. Gemide Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan üst düzey subaylar da bulunuyordu.

  22 Haziran'da Suriye tarafından düşürülen Türk jetinin pilotlarının naaşları, havadan ve denizden yürütülen arama çalışmalarının 13'üncü gününde bulunmuştu.

  ENKAZ PARÇALANMIŞ OLABİLİR
  Benzer arama çalışmalarına katılan ABD'li araştırmacı Charles Royce ise Washington Post'a uçağın nasıl bulunmuş olabileceğini anlattı.

  Daha önceki deneyimlerinden yola çıkan Royce, önce geminin uçakla temasın kesildiği son noktaya ulaştığını ve burada deniz dibinin "Towfish" adı verilen güçlü bir sonar cihazı ile tarandığını söyledi.

  Royce uçağın enkazının çok sayıda parçaya ayrılmış olmasının muhtemel olduğunu ve ortaya çıkarılmasının son derece güç olacağını söyledi. Araştırmacı, pilotların naaşlarına ulaşmanın daha da zor olabileceğini de sözlerine ekledi.

  Nautilus, Türk pilotları gittiği gün buldu 12 gün sonra acı haber

  ENKAZ ÖNEMLİ
  Suriye yönetimi uçağın kendi hava sahasında uçaksavarla düşürüldüğünü iddia ederken, Türkiye'ye göre olay uluslararası hava sahasında gerçekleşti. Bu menzile ise ancak bir füzenin ulaşabileceği biliniyor. Bu nedenle uçağın enkazı, neyle düşürüldüğünü göstermesi ve tarafların iddialarının sınanmasını sağlaması açısından önemli.

  TITANIC'İ DE O BULDU
  Uzunluğu 65 metre, genişliği 10 metre olan dünyanın en ünlü araştırma gemisi Nautilus'un sahip olduğu donanım, Titanic başta olmak üzere  Bismark, Lusitania gibi birçok tarihi geminin bulunmasında da kullanıldı. Çok güçlü bir sonarı olan gemi ayrıca derin sularda hareket edebilen ve yüksek çözünürlüklü görüntü aktarabilen iki adet araca sahip.

  Türkiye'nin geminin sahibi olan şirketle Ankara'daki ABD Büyükelçiliği aracılığı ile temas kurduğu belirtilirken, Nautilus'un günlük ücreti oldukça yüksek. 48 mürettabatı bulunan geminin günlük masrafı 70 bin ila 100 bin dolar arasında değişiyor.

  Nautilus, Ege ve Akdeniz'de araştırmalar yapmak amacıyla 2008 yılından beri Türkiye'deydi.

  Nautilus, Türk pilotları gittiği gün buldu

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı