Ege Haberleri

EGE

  Nautilus babamı da bulsun

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  13 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Temmuz 2012 - 16:07

  EGE’de görev yaparken 8 Ekim 1996’da Sakız adası açıklarında Yunan savaş uçağının düşürdüğü F-16’nın pilotu yüzbaşı Nail Erdoğan’ın naaşı ve enkaz bugüne kadar çıkarılmadı. Şehidin kızı Evrim Erdoğan, dünyaca ünlü araştırma gemisi Nautilus’un Suriye açıklarında düşürülen Türk uçağını ve pilotları 24 saatte bulmasının ardından umutlandı.

   


  Evrim Erdoğan, Bodrum’da Nautilus’un Türk sorumlusu Tufan Turanlı ile görüştü, babasının 400 metre derinlikteki cenazesinin çıkarılması için yardım istedi.


  Mezar yapabilelim

  Erdoğan, o kazada görevli olan Pilot Yarbay Osman Çilekli’nin kurtulduğunu, babasının ise uçakla denize gömüldüğünü hatırlattı, şunları söyledi:
  “Babam görevde yaşamını yitirdiğinde kardeşim Evrimsel üç aylık, ben 7 yaşındaydım. Annem Fatma Erdoğan, hala Hava Kuvvetleri’nde memur. Bize babamın cenazesinin çıkarılarak teslim edileceği sözü verildi. Belki 16 yıl önce ordumuzun ve o zamanın teknolojik gücü yoktu. Ama Nautilus’un şehit pilotlarımızı ve enkaz parçalarını 1260 metre derinlikten çıkardığına tanık olunca, 400 metre derinlikteki babamın neden çıkarılmasın diye düşündüm. Devlet büyüklerimizden ve Nautilus’tan yardım bekliyoruz. Babama dua edilebilecek bir mezar yapalım. Demir kafes içerisinde Ege’nin derinliklerinde yatan babamı bize teslim etsinler.

  Nautilus babamı da bulsun

  Göreve hazırız

  Turanlı da, “Nautilus verilecek her türlü görevi yapmaya hazır. Şehit pilotumuz Erdoğan’ın cenazesinin çıkarılması için hükümetimizden ve ilgili kuruluşlardan bize verilecek bir talimat ve talep geldiği an göreve hazırız. Bizim için Türkiye’nin her bir subayı, her bir insanı çok değerli ve önemlidir” dedi.


  EGE’DEKİ OLAY NASIL OLMUŞTU?
  8 Ekim 1996’da Türk F-16’ları saat 14.50’de Sakız adası yakınlarındaki iki Mirage 2000 tipi Yunan savaş uçağıyla karşılaştı. Yunan pilot Thomas Grivas ateşleme sistemini kilitleyip, “Magic” füzesini ateşledi. Pilot Yarbay Osman Çilekli son anda fırlatma koltuğuyla kurtulurken, öğretmen Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan uçakla denize gömüldü. Genelkurmay yetkilileri olayı ‘it dalaşı sırasındaki kaza’ olarak değerlendirildi. Olaydan 7 yıl sonra Yunan basınında Grivas’ın özür dileyen ifadelerine yer verilince uçağın vurularak düşürüldüğü ortaya çıktı. Erdoğan ailesi Yunan hükümetine karşı AİHM’de 625 bin euro tazminat istemiyle dava açtı. AİHM, delilleri yeterli bulmayıp, tazminat isteğini geri çevirmişti. Aile karara itiraz etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı