Dünya Haberleri

  NATO'dan Rusya'ya uyarı

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  05.10.2015 - 15:01 | Son Güncelleme:

  NATO, Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden Rusya'yı uyardı.

  NATO büyükelçilerinin, Türkiye'nin talebi üzerine Brüksel'de toplanmasının ardından yapılan açıklamada, Rusya'nın bu eylemi "son derece tehlikeli ve sorumsuzca" olarak nitelendirildi.

  Rusya'nın acilen bu olaya izahat getirmesini isteyen NATO, "Müttefikler, Türk hava sahasına yönelik ihlalleri şiddetli şekilde protesto etmektedir ve NATO hava savasının ihlal edilmesini de kınamaktadır" ifadesini kullandı. 

  NATO ayrıca, Rusya'yı bu eylemlerini sonlandırmaya davet etti.

  STOLTENBERG: KABUL EDİLEMEZ
  Rusya’ya ait bir savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesinin ardından; Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmüştü.

  Stoltenberg görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türk hava sahasının Rus savaş uçağı tarafından ihlal edilmesinin “kabul edilemez” olduğunu belirterek, konunun müttefik ülkeler arasında görüşülmesi için Kuzey Atlantik Konseyi’ni (NAC) bugün toplantıya çağırdığını söyledi.

  Rusyadan Türkiyeye yanıt: Navigasyon hatasıRusya'dan Türkiye'ye yanıt: Navigasyon hatası

  NATO’nun Türkiye’nin güvenliğini sağlama konusundaki kararlı tutumunun sürdüğüne vurgu yapan Stoltenberg, “Rusya’nın eylemleri bölgenin güvenliğine ve istikrarına katkı sağlamıyor” dedi.

  Rusya’ya NATO’nun hava sahasına tam saygı göstermesi ve İttifak ile gerilimi tırmandırıcı eylemlerden kaçınması çağrısı yapan Stoltenberg, “Rusya’ya IŞİD’le mücadeledeki çabalarını uluslararası koalisyonunkilerle uyumlu hale getirmesi için gerekli adımları atmasını ısrarla tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

  AFP, Sinirlioğlu-Stoltenberg görüşmesinin Türkiye'nin talebiyle gerçekleştiğini bildirdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı