Gündem Haberleri

  NATO'dan ağır sözler

  Hürriyet Haber
  29.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı önceki gün kabul eden NATO, zehir zemberek bir açıklama yaptı ve NATO Genel Sekreteri George Robertson ile görüşen Kutan'ın görüşmeyle ilgili sözlerini yalanladı. NATO sözcülüğünün yaptığı açıklamada, son derece ‘ağır ifadeler’ kullanıldı.

  NATO sözcülüğü, önceki gün ‘Kutan-Robertson’ ikili görüşmesinin sözkonusu olmadığını, Genel Sekreter'in bir ‘Türk parlamenter heyeti’yle görüştüğü bildirildi. Eski bir parlamenter olan NATO Genel Sekreteri'nin NATO üyesi ülkelerden gelen parlamenterleri mümkün olduğunca kabul etmek ve onlarla görüşmek ilkesini benimsediğini söyleyen NATO yetkilileri, ‘‘Genel Sekreter, Kutan ile görüşmek için özel bir çaba harcamamıştır’’ dediler. Sözcülük, Kutan'la görüşmek için Robertson'un Kafkasya gezisini yarım bıraktığı ve Brüksel'e döndüğü iddialarını da yalanladı.

  NATO yetkilileri, önceki gün yapılan görüşmenin ‘özel görüşme’ olduğunu, bu nedenle basın mensuplarının alınmadığını belirtti. Ayrıca ‘hatıra fotoğrafı’ olarak çekilen bir fotoğrafın, FP'ye yakınlığıyla bilinen bir gazetede yer almasının ve siyasi amaçla değerlendirilmesinin ‘esef verici’ olduğu kaydedildi. NATO sözcülüğü, görüşme sonrası basına açıklama yapılmamasının öngörüldüğünü, ancak Kutan'ın basına konuşarak, Robertson'un ‘‘İslami kökten dincilik tehdit değildir’’ fikrini paylaştığına yönelik ifade kullandığını belirterek, ‘‘Bu doğru değildir’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı