Gündem Haberleri

  NATO ve ABD Libya'da kendine güveniyor

  Hürriyet Planet
  08.10.2011 - 11:34 | Son Güncelleme:

  ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, NATO'nun Libya operasyonunu savunurken, adı açıklanmayan bir ABD’li yetkili Sirte’nin düşüşünün çok yakın olduğunu açıkladı.

  İtalya gezisi kapsamında Sicilya'daki Sigonella Deniz Hava Üssü'nde askerlere hitaben bir konuşma yapan Panetta, ABD ve NATO'nun Muammer Kaddafi'ye karşı ortaklaşa düzenlediği operasyonu sorgulayanlara tepki gösterdi.


  Panetta, "Operasyona yöneltilen eleştirilerin haksız olduğu kanıtlandı" dedi.


  Dün Brüksel'de bir araya gelen NATO savunma bakanları, İttifak'ın Libya operasyonunu devrimci güçlerin Kaddafi yönetimini devirmesine destek olduğu için başarılı olarak nitelemişti.


  NATO savunma bakanları, Libya'da çatışmalar sona erene kadar operasyonunun devam etmesi gerektiğine karar vermişti.

   

  KADDAFİ SİRTE’DE YENİLMEK ÜZERE

  Panetta, NATO operasyonunu savunan açıklamalar yaparken, ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili Kaddafi'nin askeri birliklerinin kontrolünü kaybettiğini ve Sirte'de yenilmek üzere olduğunu öne sürdü.

   

  Adı açıklanmayan kişi, bir ABD askeri uçağında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, NATO yetkililerinin bu düşünceyi bugün Napoli'deki toplantıda Panetta'ya bildirdiklerini söyledi.


  Savunma Bakanlığı yetkilisi, Libya'daki yeni yönetimin Sirte ve Beni Velid'de kararlı iki savaş yürüttüğünü, Sirte'deki savaşın sonucunun, NATO'nun hava operasyonunun sürmesi konusunda "kilit rol" oynayacağını belirtti.

   

  KONSEYİN EKSİKLERİ VAR
  Yetkili, Ulusal Geçiş Konseyi'nin ülkenin tamamını kontrol etme gücüne sahip olduğunu, ancak organizasyon anlamında ilerleme kaydetmeleri gerektiğini ifade etti.


  Beni Velid'de güçlü bir direnişle karşı karşıya olduğu belirtilen Libya'daki yeni yönetime bağlı güçlerin, yeni bir arabuluculuk girişimi başlattıkları bu girişimin başarısızlığa uğraması halinde de yeni bir saldırı başlatacakları da bildirildi.

   

  BENİ VELİD’E HEYET YOLLANDI
  Beni Velid'e yaklaşık kırk kilometre mesafede bulunan güçlerin komutanı Omar Fifao ise kentteki aşiretlerle görüşmek için bir heyet yolladıklarını, görüşmelerin bugün veya yarın gerçekleşmesini öngördüklerini belirterek, "kente çarpışma olmaksızın girebilmek için bir toplantı talebinde bulunduklarını, ancak anlaşma olmaması durumunda saldırıya geçmekten başka seçeneklerinin kalmayacağını" söyledi.


  Fifao, "kentin her yönden kuşatma altında olduğunu şu an için halkın çıkışını kolaylaştırdıklarını" belirtti.

   

  SAVAŞIN SONU ÇOK YAKIN
  Libya Savunma Bakanı Celal el Digheily, İtalyan ve İngiliz mevkidaşları Ignazio la Russa ile Liam Fox'un Trablus'u ziyaretinde yaptığı açıklamada, Libya'da "savaşın sonunun çok yakın olduğunu" söyledi.


  El Digheily, Libyalı güçlerin ülkenin doğusu, güneyi ve batısında birçok zafer kazandıklarını, direniş noktalarının bulunduğunu, ancak bunun da bu şekilde sürmeyeceğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı