Dünya Haberleri

  NATO Türkiye için toplanıyor

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  27.07.2015 - 01:29 | Son Güncelleme:

  SURİYE’de IŞİD, Kuzey Irak’ta PKK hedeflerine yönelik operasyon yürüten Türkiye, NATO’yu acil toplantıya çağırdı.

  NATO’nun kurucu belgesi olan Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 4. maddesinin aktive edilmesini talep eden Türkiye’nin isteği üzerine NATO üyesi ülkelerin daimi temsilcileri NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında yarın toplanacak.

  Stoltenberg yaptığı açıklamada “Türkiye’nin iğrenç terörist saldırıların ardından durumun ciddiyeti üzerine” toplantı talebinde bulunduğunu ve toplantıda müttefik ülkeleri aldığı önlemler konusunda bilgilendireceğini belirterek “NATO müttefikleri gelişmeleri çok yakından izliyor ve Türkiye’yle dayanışma içindeler” dedi.

  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Ulusal güvenliğimize yönelik bu son saldırılar ve tehditler üzerine terörizme karşı almakta olduğumuz tedbirler ve icra ettiğimiz operasyonlar hakkında müttefiklerimizi bilgilendirmek ve istişarelerde bulunmak amacıyla, Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 4. maddesi çerçevesinde NATO Konseyi önümüzdeki hafta içinde tarafımızdan toplantıya çağrılmıştır” denildi.

  NATO’nun 4. maddesi, “Taraflardan herhangi biri, taraflardan herhangi birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır” ifadelerini içeriyor. Danışma amaçlı 4. madde geçtiğimiz yıllarda Türkiye tarafından iki kez aktive edildi. Yarınki toplantının ardından NATO’dan Türkiye’yle tam dayanışma içinde olunduğu doğrultusunda güçlü bir açıklama yapılması öngörülüyor.

  Etiketler: acil toplantı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı