Dünya Haberleri

  NATO toplantısında sınır ötesi damgası

  Ajanslar
  25.10.2007 - 16:47 | Son Güncelleme:

  NATO üyesi 26 ülkenin savunma bakanlarının toplantısına Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonu damgasını vurdu. NATO Genel Sekreteri Scheffer, terörist saldırılar karşısında Türkiye ile tam bir dayanışma içinde olduklarını söyledi.

  Savunma bakanlarının iki gün süren toplantıları sürecinde, terörizmle  mücadele unsurunu "daimi gündem maddesi" olarak algılayan NATO'nun  müttefikleri, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından Türkiye'deki son  gelişmeler ve kararlar hakkında bilgilendirildi.

  Gönül, konuşma ve temaslarında, "konunun ciddiyeti  ve hassasiyeti çerçevesinde, önemli can kaybına neden olan, Kuzey  Irak'tan kaynaklanan son PKK terör saldırıları ve TBMM'de kabul edilen,  Türkiye'nin meşru savunma hakkının bir gereği olan tezkere konusunda"  müttefikleri bilgilendirdi.

  NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer'in, terörist saldırılar  sonrasında İttifak adına yaptığı kınama ve başşağlığı mesajları için  teşekkür eden Vecdi Gönül, "bugüne kadar yürütülen çabaların ve son  olarak teröristlerle mücadele konusunda Irak'la imzalanan işbirliği  anlaşmasının beklenen sonuçları henüz vermediğini, pek çok insan kaybına  neden olan terör saldırılarının kamuoyunda haklı bir infiale yol  açtığını, sabırların tükendiğini" muhataplarına anlattı.

  Gönül, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine ve bu  ülke ile ilişkilerine verdiği önemi vurgulayarak Irak toplumunun hiçbir  kesimiyle husumet bulunmadığını kaydetti.

  NATO'DAN TAM DESTEK

  NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, basına bilgi verdi. Hollanda’nın Noordwij kentinde düzenlenen gayrı resmi toplantıyla ilgili konuşan Scheffer, NATO'nun sivil ve askerlere yönelik korkunç terörist saldırılar karşısında Türkiye ile tam bir dayanışma içinde olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı