Dünya Haberleri

DÜNYA

  NATO Toplantısında Fransa - Türkiye gerginliği

  Hürriyet Haber
  14 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Aralık 2000 - 00:01

  NATO'nun en yüksek siyasi karar organı olan ve İttifak üyesi 19 ülkenin dışişleri bakanlarından oluşan Kuzey Atlantik Konseyi toplantıları devam ederken, Fransız heyetinin basın mensuplarına verdiği brifinglerde Türkiye'ye ağır eleştiriler yönelttiği ve Ankara'yı, "NATO-AB ilişkilerini bloke eden tek müttefik" olmakla suçladığı gözlemleniyor.

  "NATO'nun, askeri kimlik oluşturmakta olan AB'ye olumlu bir mesaj vermesini istediklerini" söyleyen Fransız diplomatlar, Konsey toplantısından sonra yayınlanacak ortak bildiride bu mesajı görmeyi arzu ettiklerini, ancak Türkiye'nin tavrı nedeniyle metin üzerinde henüz uzlaşma sağlanamadığını ifade ediyorlar.

  NATO'da 11 AB ülkesi bulunduğunu, çıkarların ortak olduğunu savunan AB Dönem Başkanı Fransa, ABD ile çok iyi anlaştığı mesajını veriyor ve "ABD Dışişleri Madeleine Albright'ın, bu sabah yaptığı konuşmada, sorunu çözmek için gerekirse 48 saat masada kalacağını söylediğini" ileri sürüyor.

  NATO ve AB ülkelerinin bakanlarının resmi diyalogu başlatmalarını isteyen Fransa'nın diplomatları, "Ancak bakanlar susmak veya kavga etmek için buluşacaklarsa bunun anlamı olmaz" diyorlar.

  NATO-AB diyalogunun "en kısa zamanda başlamasını" istediklerini söyleyen Fransızlar, yarın gece Brüksel'de, Fransa'nın davetiyle, 19 NATO ve 15 AB üyesi ülkenin bakanlarının "resmi bir çalışma yemeği" çerçevesinde buluşacaklarını söylediler ve bu yemeğin, "gayri resmi" olmadığını savundular.

  Fransız diplomatlar, "AB, Nice'de onayladığı askeri yapı kararlarından geri adım atar mı?" sorusuna yanıt verirken, "NATO ile pazarlıklar yapılacak. Nice kararları İttifak'a sunuldu, ama NATO'nun da görüşü önemli" dediler. Fransızlar, İngiliz basınını da, bu konudaki olumsuz haberleri nedeniyle eleştiriyorlar.

  ANKARA TAVİZ VERMİYOR

  NATO'nun en yüksek siyasi karar organı olan ve ittifak üyesi 19 ülkenin dışişleri bakanlarından oluşan Kuzey Atlantik Konseyi toplantıları devam ederken, AB'nin "yeşil ışık" beklentisine olumlu yanıt almakta zorlandığı, Türkiye'nin tavrının buna tek engel olduğu belirtiliyor.

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in, bu sabah ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile yaptığı görüşmede ve NATO Konseyi'ndeki konuşmasında, "AB'lilerin NATO'dan istekte bulunan tarafı oluşturduklarını, ancak aynı zamanda oyunun kurallarını da belirlemek istediklerini, bunun normal olmadığını" belirttiği bildirildi.

  NATO'ya ilişkin kararların NATO tarafından alınacağı üzerinde duran Cem, Türkiye'nin ulusal güvenlik menfaatlerinin söz konusu olduğu bu alandaki hassasiyetini dile getirdi.

  Albright'ın Cem'e, "AB-NATO irtibatında kopukluk olmaması gerektiği" görüşünü aktardığı öğrenildi.

  Cem de daha önceki NATO kararlarında tüm müttefiklerin imzası olduğunu hatırlatarak, yanlış algılamalar bulunduğuna dikkat çekti.

  Cem'in, konuşmalarında AB'nin Nice zirvesinde Türkiye'ye karşı yapıcı olmayan tavrı üzerinde de durduğu öğrenildi.

  NATO müttefiklerinin bakanlarının, yaptıkları konuşmalarda, "Türkiye'nin kaygılarını bildiklerini ve anladıklarını, ancak güven ortamı gerektiğini" anlattıkları ve "müspet yaklaşım" istedikleri ifade ediliyor.

  NATO'daki diplomatik kaynaklar, Ankara'nın tavrının, Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından ortak belirlendiği, atılacak geri adım olmadığı üzerinde duruyorlar.

  Kuzey Atlantik Konseyi sonunda yayımlanacak ortak bildirinin metnine ilişkin tartışmalar devam ederken, bu bildiride AB'ye yeşil ışık çıkmaması olasılığı yüksek gözüküyor.

  Öte yandan ABD'de yeni bir yönetimin işbaşı yapacağını hatırlatan gözlemciler, Bush yönetiminin tavrının farklı olabileceği, dolayısıyla Ankara'nın vakit kazanmasının doğal olduğu üzerinde duruyorlar. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın ise bu son görevinde başarısız sonuç çıkmaması için, Türkiye'yi ikna amacıyla çaba harcadığı öne sürülüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı