Gündem Haberleri

  NATO operasyonunda Hakkani'nin üst düzey sorumlusu öldürüldü

  A.A.
  05.10.2011 - 13:01 | Son Güncelleme:

  NATO'nun Afganistan'da düzenlediği hava operasyonunda, Taliban bağlantılı Hakkani örgütünün üst düzey bir sorumlusunun öldürüldüğü bildirildi.

  Afganistan'daki NATO Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nden (ISAF) yapılan açıklamada, geçen hafta ülkenin güneydoğusunda tutuklanan Hakkani lideri Hacı Mali Han'ın yakın adamı olan “Dilaver” adlı sorumlunun, iki yardımcısıyla beraber Pakistan sınırındaki Kost eyaletinde ölü ele geçirildiği belirtildi.

  NATO gücü, Hakkani örgütünün Afgan güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarından ve silah sevkiyatından sorumlu olan Dilaver'in öldürülmesinin, örgüte vurulan bir başka önemli darbe olduğunu kaydetti.

  Dilaver'in yabancı militanların Afganistan'a girmesine ön ayak olduğu ve El Kaide ile Özbekistan'daki İslami Hareket örgütüyle de bağlantıları bulunduğu bildirildi.

  Afganistan'daki NATO gücü, ülkenin doğusundaki Hakkani faaliyetlerini engellemek için bu yıl 530'dan fazla operasyon düzenledi.

  perasyonlarda bin 400 Hakkani militanı yakalanırken, örgütün 20 lideri öldürüldü.

  Afganistan'daki en büyük güvenlik tehditlerinden biri olarak kabul edilen Hakkani'nin, Pakistan istihbarat teşkilatıyla bağlantısı olduğu da iddia edilmişti. ABD'nin eski Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, Hakkani'nin Pakistan istihbarat teşkilatının bir kolu olduğuna dair bilgilerin bulunduğunu öne sürmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı