Ege Haberleri

  NATO moral verdi

  Hürriyet Haber
  02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ortak tatbikat nedeniyle Marmaris'e 6 ayda 11 ülkeden 30 savaş gemisiyle 15 bine yakın personel ve asker geldi. Ziyaretçiler 20 milyon dolar bıraktı.

  NATO Doğu Akdeniz Tatbikatı, Marmarisli turizmcilere yaradı. Tatbikatın Türkiye komutasında gerçekleşmesi, deprem felaketinden sonra Deniz Üs Komutanlığı'nın Gölcük'ten taşınması yüzünden NATO ülkelerinin savaş gemileri Marmaris'i ziyaret etti.

  Tatbikat bereketi

  SON 6 ayda ABD, İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Pakistan, İsrail ve Bulgaristan'ın 30 savaş gemisi geldi. Limana demirleyen gemiler en az üç gün kaldı. Toplam 15 bin asker ve personel, karaya çıktı.

  Eğlence-alışveriş

  HAFTALARCA denizde kalan yabancılar karaya çıktıklarında soluğu barlarda, diskolarda aldı. Gündüz yat limanı, geceleri Barlar Sokağı'nı dolduran askerler, sabahın ilk ışıklarına kadar eğlendi. Derici, kuyumcu ve hediyelik eşya mağazalarından da bol bol alışveriş yapıldı.

  Her kesim kazançlı

  EFES, Pamukkale, Dalyan ve Ölüdeniz'e günlük turlar düzenlendi. Turizmin peşpeşe darbe aldığı geçen yılki sezonu zararla kapatan esnafın yüzünü savaş gemisi turizmi güldürdü. Gemilerle gelen konuklar 20 milyon dolar (12.1 trilyon lira) bıraktı.

  Amerikalı çoğunlukta

  MARMARİS'e gelen personelin çoğunluğunu Amerikalılar oluşturdu. Gemiler Marmaris'te en az 3 gün kaldı. Bin kişilik İngiliz Ocean gemisi 8 gün Marmaris'ten ayrılmadı. Bir defada en fazla personel ve askeri, ABD'nin ünlü helikopter gemisi Wasp Chd-1 getirdi. 3 bin 500 kişi taşıyan gemiyi, yine aynı ülkeden USS Bataan helikopter gemisi 3 bin personeliyle izledi.

  Herkes memnun

  MARMARİS Belediye Başkanı İsmet Karadinç, gelenlere yüzme havuzu ve spor salonunu tahsis ettiklerini belirtti, ‘‘Esnafa teşekkür ediyorum. Fırsattan yararlanıp kazıklamaya çalışmadılar. Herkes memnun ayrıldı. Gemidekilerin çoğunluğu tatillerini burada geçirmek için yeniden geleceklerini söylüyor’’ dedi.

  Otelciler Birliği Onursal Başkanı Asım Geniş de askerlerin büyük miktarda alışveriş yaptığını belirtti, ‘‘Sabahlara kadar eğlenip su gibi içki içtiler. Turlara katıldılar. Kişi başına 1000 doların üzerinde harcadıklarını varsayıyoruz. Sezon öncesi çok iyi oldu’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı