Dünya Haberleri

DÜNYA

  NATO: Lübnan için bizden asker istenmedi

  Salih ZEKİ / WASHINGTON, (DHA)
  18 Ağustos 2006 - 11:18Son Güncelleme : 18 Ağustos 2006 - 11:19

  NATO Kuvvet Komutanı General James Jones, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Lübnan’a barış gücü askeri gönderme konusunu görüştüklerini ancak BM’nin şimdilik asker talep etmediğini söyledi.

  ABD’nin başkenti Washington’daki Savunma Bakanlığı binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan General Jones, Nato Reaksiyon Gücü’nün Lübnan’daki barışı koruma gücü için ideal, organize, eğitimli ve donanımlı olduğunu belirtirken, "Asker göndermeye hazırız ancak bize böyle bir talepte bulunmadılar" dedi.

  Nato reaksiyon Gücü’nun 25 bin askerden oluşan insani yardımdan askeri müdahaleye kadar birçok görevi üstlenebilecek kapasitede bir kuvvet olduğunu belirten Jones, "Barış gücü askeri talebinin neden gelmediği konusunda bilgi sahibi değilim ancak biz görev almaya hazırız" diye konuştu.

  ‘AFGANİSTAN’DAKİ UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞI TERÖRÜ BESLİYOR’

  Jones yaptığı basın açıklamasında uluslararası toplumdan Afganistan’daki uyuşturucu kaçakçılığına karşı daha fazla önlem alması için de destek talebinde bulundu. Uyuşturucu trafiğinin Taliban yanlısı isyancılara mali destek sağladıgını ve bu durumun da bölgedeki istikrarsızlığı körüklediğini belirten NATO Kuvvet Komutanı, "Bu sorunu çözmek için uluslararası çaba gerekiyor" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı