Gündem Haberleri

GÜNDEM

  NATO, Libya'da K. Kore elçiliğini vurdu

  Hürriyet Planet
  12 Mayıs 2011 - 12:56Son Güncelleme : 12 Mayıs 2011 - 14:56

  NATO'nun Libya'ya düzenlediği hava operasyonunda Kuzey Kore elçiliğinin vurulduğu bildirildi.

  Libya devlet televizyonu, bombardımanın ardından Kuzey Kore'nin Trablus'taki elçilik binasında büyük hasar oluştuğunu belirtti.

  Ancak haberde elçiliğin doğrudan vurulup vurulmadığı ve saldırının ne zaman yapıldığı konusunda bilgi verilmedi.

  Bu arada NATO uçaklarının Libya lideri Muammer Kaddafi'nin karargahını da vurduğu, bombardımanda 6 kişinin öldüğü bildirildi.

  Bir hükümet yetkilisi, bu sabah uçaklardan atılan füzelerin başkent Trablus'taki Bab-ül Aziziye'deki karargaha isabet ettiğini, 6 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını belirtti.Yetkili, ölenlerin sivil olduğunu söylerken, bu bilgi henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

  İNGİLTERE'DEN İSYANCILARA DAVET

  Libya'da Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerle muhaliflerle arasındaki çatışmalar ve NATO bombardımanları sürerken, İngiltere'den isyancılara önemli bir davet geldi.

  İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakanlık Konutu'nda kabul ettiği Libyalı isyancıların lideri Mustafa Abdülcelil'e Londra'da resmi büro açmaları için teklifte bulundu.

  Cameron'ın talebine olumlu yanıt vermeleri halinde, Libyalı isyancılar Avrupa'daki ilk bürolarını Londra'da açmış olacak.

  Cameron, Libya'da isyancıların oluşturduğu Geçici Ulusal Konsey'in başkanı Abdülcelil'le görüşmesi sırasında, Bingazi'de görev yapan polislere milyonlarca dolar değerinde teçhizat yardımı yapacaklarını da söyledi.

  Libya'nın en büyük ikinci kenti Bingazi, isyancıların kontrolünde. Avrupa Birliği de dün Bingazi'de büro açmayı planladığını duyurmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı