"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Nato ile ilgili gelişmeler ve 30 Ağustos

Oyunlara hazır mıyız?

Nato ile ilgili gelişmeler 30 Ağustos yazımın önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Tekrarlamak istedim:

İkinci Dünya Savaşında, Paris ele geçirilip Fransa Almanlar tarafından ele geçirildiği zaman, şaşkın Fransız milletine bir açıklama yapması gereken devlet başkanları Mareşal Petain konuşmasına ‘’Dostlarım zevk bizi mahvetti’’ diye başlamış.

Geçtiğimiz yıldan bu yıla ortadoğu coğrafyasına bakan sınır komşularımızın tamamen değiştiği bir 30 Ağustos zafer bayramı sabahında bir taraftan geçmişi saygı, sevgi ve özlemle anarken, diğer taraftan karışık oyunların döndüğü sınırlarımızda, Bağdat’ta başına geleceklerden habersiz çocuklarını okullarına yollamaya, alışveriş merkezlerinde alışveriş yapmaya devam eden Irak halkı, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan Halep’te akşam hangi diziyi seyredeceğini, hangi restorantta hangi yemeği yiyeceğini planlarken evleri başlarına yıkılan ülkelerini kaybetme riski taşıyan Suriye halkı saflığında, plansızlığında ve hazırlıksızlığında olmamak için, en kurnazca hazırlanmış oyunları hep birlikte oyun kapıya dayanmadan çözmemiz gerekmez mi? Yoksa biz birbirimizle uğraşırken altımızdaki halıyı bir ilizyonist ustalığıyla çekebilirler. Daha çok düşünme, zeki olanın kıymetini bilme ve birbirine kenetlenme zamanı.

Hepimiz birimiz birimiz hepimiz için.

Geçen yıl da aynı gün yazmıştım ‘’UYAN TÜRKİYE!’’

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI