Gündem Haberleri

GÜNDEM

  NATO helikopteri Pakistan'ı vurdu

  Hürriyet Planet
  17 Mayıs 2011 - 13:54Son Güncelleme : 17 Mayıs 2011 - 13:54

  Bir NATO helikopteri, bugün Pakistan’ın Afganistan sınırındaki güvenlik noktasını vurdu. Operasyonda iki Pakistan askeri yaralanırken, Pakistanlı yetkililer 2 Mayıs günü El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesiyle sonuçlanan baskının ardından, ABD ile ilişkilerin yaşanan son olayla iyice gerildiğini belirtti.

  Geçen yıl yaşanan benzer bir olayda, iki Pakistanlı asker ölmüş, Pakistan tepki olarak Afganistan’daki NAT birliklerine tedarik ulaştırılmasını sağlayan sınır kapısını kapatmıştı.

   

  NATO koalisyonu sözcüsü Tuğgeneral John Dorrian, “bugün Pakistan sınırında helikopterlerin uçtuğunu ve bir olay yaşandığını” doğruladı. Dorrian, yaşanan olayın araştırıldığını belirtti.

   

  Adını vermek istemeyen batılı bir askeri yetkili, “olayın”, şafak sökmeden Pakistan sınırından gelen kesik kesik ateşler üzerine başladığını ifade etti. İki helikopter destek vermek için bölgeye giderken, bir tanesi Pakistan tarafından iki kez ateşe maruz kalmasının ardından ateş açtı.

   

  Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, “bugün erken saatlerde Pakistan hava sahasına giren bir helikoptere ateş açıldığı” ifade edildi. NATO ve Pakistan güçleri arasındaki çatışmanın, Kuzey Veziristan’ın aşiret bölgesindeki Datta Hel’de meydana geldiği belirtildi.

   

  HELİKOPTER KİME AİT

  NATO sözcüsü Dorrian ise “helikopterin GPS sistemi incelenerek Pakistan hava sahasına girip girmediğinin anlaşılmaya çalışıldığını” ifade ederken, helikopterin hangi koalisyon ülkesine ait olduğunu açıklamadı.

   

  Afganistan’daki NATO helikopterlerinin birçoğu ABD’ye ait.

   

  “Ne yaşandığı hakkında şeffaf bir araştırma yapılacağını” söyleyen Dorrian, bu konuda Pakistan hükümetiyle beraber çalışacaklarını belirtti.

   

  Eylül 2010’da, NATO helikopterleri Afganistan sınırındaki Pakistan’a ait bir güvenlik noktasına ateş açmış, iki asker açılan ateş sonucu ölmüştü. Bu olayın ardından, Pakistan Afganistan’daki NATO birlikleri için büyük önem taşıyan tedarik yolunu 11 gün boyunca kapatmıştı.

   

  ABD Seal komandolarının El Kaide lideri bin Ladin’i başkent İslamabad’ın 55 km dışındaki Abottabad’da öldürdüğü 2 Mayıs’tan bu yana, iki ülke arasındaki ilişkiler hayli gerildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı