Dünya Haberleri

DÜNYA

  NATO Genel Sekreteri Tiflis'te

  TİFLİS (A.A)
  04 Ekim 2007 - 10:49Son Güncelleme : 04 Ekim 2007 - 10:49

  NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, temaslarda bulunmak üzere geldiği Gürcistan'da, Tiflis Devlet Üniversitesi'nde öğrencilere hitap etti.

  De Hoop Scheffer, üniversitede yaptığı konuşmada, Gürcistan ile sıkı işbirliği içinde olduklarını belirterek, “NATO'nun kapısı Gürcistan'a açık” dedi.

  Gürcistan'ın, NATO'ya tam üye olabilmek için her şeyi yaptığını anlatan de Hoop Scheffer, 2003'teki gül devriminden sonra birçok değişiklik olduğunu, Gürcistan'ın demokratikleşme sürecinde ilerlediğini ve NATO'ya her geçen gün daha da yaklaştığını ifade etti.

  De Hoop Scheffer, Gürcistan'ın, NATO ailesine katılmak isteyen ciddi ülkeler arasında yer aldığını kaydetti.

  Gürcistan'ın, iç sorunlarını barış ve diyalog yoluyla çözmesi gerektiğini kaydeden de Hoop Scheffer, mahkemelerin özgür olduğunu ifade etti.

  Gürcistan'daki temaslarına üniversite ziyaretiyle başlayan de Hoop Scheffer, Başbakan Zurab Noğaydeli ve Parlamento Başkanı Nino Burcanadze ile görüşecek.

  De Hoop Scheffer'in, Tiflis'teki temaslarından sonra Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile birlikte Kaheti bölgesine gideceği bildirildi.

  Bu arada, de Hoop Scheffer'in Gürcistan ziyaretini değerlendiren bazı siyaset bilimciler, ziyaretin taşıdığı öneme değinerek, “Gürcistan'ın 2008'in Nisan ayında NATO'ya tam üye olabileceğini” belirttiler.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı