Dünya Haberleri

DÜNYA

  NATO devrede

  Hürriyet Haber
  23 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ekim 2005 - 22:15

  10 bin çocuğun ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğu Pakistan’a yardımın hızlandırılması için NATO bin kişilik bir istihkam taburu, yüzlerce mühendis, doktor ve askeri personeli bölgeye gönderme kararı aldı. Ancak BM’nin istediği gibi Berlin tarzı bir hava köprüsü kurulması önerisi geri çevrildi.

  NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, NATO üyesi ülkelerin Pakistan’a yardım çabaları kapsamında, bin kişilik bir istihkam taburu, yüzlerce mühendis, doktor ve diğer askeri personeli bölgeye göndereceğini açıkladı.

  Pakistan’ın yardıma ihtiyacı olduğunu belirten Scheffer, NATO’nun insani yardım örgütü olmamasına rağmen, eşi görülmemiş bir durum yaşayan bu ülkeye yardım yapılması gerektiğini, durumun çok ciddi olduğunu ifade etti.

  Scheffer, NATO’nun İngiltere ve ABD’den sağladığı dev kargo uçakları C-17’lerin yakında yapacağı 12 uçuşla, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin göndereceği yardımları Pakistan’a taşıyacağını söyledi.

  BM, Pakistan’a, 1948-1949 yıllarında Sovyet kuşatmasındaki Berlin’e yapıldığı gibi, çok geniş kapsamlı bir insani yardım operasyonu yapılmasını istedi. Ancak, NATO bu istemi geri çevirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Scheffer, ‘NATO, insani yardım organizasyonu değildir. NATO, ilk kez böyle bir yardım sorumluluğu üstleniyor ve bunu, şartlar elverdiği ölçüde, kendi sistemi ve yapısı çerçevesinde yerine getirecektir’ dedi.

  TÜRKİYE’DEN DE GİDECEK

  NATO, Pakistan’a havadan yapılacak yardım için, Türkiye ve Almanya’daki üsleri kullanmayı planlıyor. Ortak hava operasyonunda, Pakistan’daki deprem bölgesine, 10 gün içinde 860 ton insani yardım gönderilecek.

  İspanya, İtalya ve Polonya’dan bin kişilik istihkam taburu bölgeye giderek, yardımların gerekli yerlere ulaşması için kapanan yolları açmaya çalışacak.

  LİDERLERE ÇAĞRI

  NATO’nun Pakistan’da bir seyyar hastane kuracağını belirten yetkililer, ittifakın, BM ile operasyonları eşgüdüm içinde sürdürmek için seyyar karargah oluşturacağını, Litvanya’nın da 3 adet su temizleme birimi göndereceğini açıkladı. İttifak, Almanya’dan 4 adet ağır yük kaldırma helikopteri yollayacak. NATO üyesi diğer ülkelerin, çoğu ABD’den olmak üzere 40 kadar helikopteri de şu anda Pakistan’da bulunuyor.

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, BM üyesi 191 ülkenin liderlerine mektup göndererek, depremin vurduğu Pakistan’a yardımlarını acilen artırmalarını ve hızlandırmalarını istedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı