Dünya Haberleri

DÜNYA

  NATO’dan Rusya’ya ‘Ukrayna’ çağrısı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  04 Eylül 2014 - 15:26Son Güncelleme : 04 Eylül 2014 - 17:31

  Galler’deki NATO zirvesi açılışında konuşan Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen, Rusya’ya Ukrayna’daki askerlerini geri çekmesi için çağrıda bulundu.

  NATO Genel Sekreteri Rasmussen, “Avrupa güvenliği ciddi sorunlarla karşı karşıya. Rusya resmen Ukrayna’nın doğusuna saldırmış durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in barış planı inisiyatifi pozitif adım olarak karşılanabilir. Ancak bunun gerçekten olumlu bir gelişme sayılabilmesi için Putin’in sadece komşu devletin neler yapması gerektiğini belirtmesi değil, komşu devletteki askerlerini geri çekmesi ve silah sevkiyatını durdurması gerekir. Rusya’nın atması gereken çok yönlü geri adımlarla Ukrayna’da gerçekten barış ortamının sağlanmasından yana olduğunu kanıtlaması gerek” dedi.

  RUSYA’DAN ZİRVEYE İLK TEPKİ

  Bu arada Rusya, NATO üyesi olmayan Ukrayna’nın cumhurbaşkanı Peter Poroşenko’nun Galler’deki zirveye “müttefik gibi” davet edilmesine sert tepki gösterdi.

  Ukrayna ile NATO arasında beliren askeri işbirliği filizlerini Moskova’dan sert dille eleştiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Ukrayna’nın askeri blok dışı devlet statüsünün Kiev yönetimi tarafından ortadan kaldırılmak istenmesi kötü bir alamet. Ukrayna ile NATO arasında bu tür yaklaşımların sürmesi durumunda Ukrayna’da barışın sağlanması için harcanan tüm çabaların çöpe atılması için emin bir yol seçilmiş olur” dedi.

  NATO’dan Rusya’ya ‘Ukrayna’ çağrısı
  Zirveye katılan liderler aile fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fotoğraf çekiminde ön sırada ve sağ köşede yerini aldı.

  NATO’dan Rusya’ya ‘Ukrayna’ çağrısı
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanada Başbakanı Stephen Harper ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı