Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'NATO daha yıllarca Afganistan'da kalacak'

  LONDRA (A.A)
  23.02.2006 - 09:46 | Son Güncelleme:

  Afganistan'da görev yapan Kanadalı General Michel Gauthier, “NATO'nun bu ülkede daha yıllarca kalacağını” söyledi.

  İngiliz The Guardian gazetesine demeç veren Kanadalı General, NATO'nun, “yıllar, hatta on yıllar boyu” Afganistan'da kalacağını belirttiği açıklamasında, bunun nedenini, bu ülkedeki büyük sorunlara bağladı.
  Afganistan'ın güneyinde giderek daha aktif bir rol oynamaya başlayan Kanadalı birliğe komuta eden General Gauthier, NATO'nun Afganistan'ın güneyindeki kuvvetlerini gelecek aylarda güçlendirecek olmasının, önümüzdeki yıllar için stratejik olabileceğini kaydetti ve ülkenin bu bölümünün çok büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını ifade etti.
  General Gauthier, Afgan halkının büyük çoğunluğunun daha iyi ve sakin bir yaşam istediğini, intihar saldırılarının azalmasını beklediğini, çünkü bu tip saldırıların “Afgan kültürünün bir parçası olmadığını” söyledi.

  Gauthier, “Kesin olan şey, uyuşturucu kaçakçıları, suçlular, teröristler ve ayaklanmacıların hepsinin birbirine bağlı olduğu” yorumunda bulundu.

  Kanadalı askerlerin de yer aldığı ISAF askerlerinin sayısının, Amerikan ordusunun 20 bin askerinin ayaklanmaya karşı operasyonlar yürüttüğü ülkenin güney bölgelerinde önümüzdeki aylarda 16 bine kadar yükselmesi bekleniyor.
  Burada görev yapacak birlikler, yeniden yapılanma çalışmaları ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeleden sorumlu olacak. Bölgede, devrik Taliban rejiminin yanı sıra Usame Bin Ladin'in örgütü El Kaide'nin militanları ve uyuşturucu kaçakçıları varlıklarını sürdürüyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı