Gündem Haberleri

  NATO askerleri Yarinye sınır kapısını açtı

  A.A.
  01.10.2011 - 17:46 | Son Güncelleme:

  Kosova'da güvenlikten sorumlu NATO komutasındaki Uluslararası Barış Gücü (KFOR) askerlerinin bugün, ülkenin kuzeyindeki Yarinye sınır geçidini ulaşıma açtığı bildirildi.

  Böylece, söz konusu sınır kapısından insan ve araçların geçmesine izin verildi. Fakat, aynı bölgede Mitroviça'dan Leposaviç'e doğru ulaşımın, Sırpların yollara kurdukları barikatlar nedeniyle yapılamadığı kaydediliyor.

  Ülkenin kuzey kesiminde yaşanan şiddet olaylarının ardından KFOR güvenlik bölgesi şeridini genişletmişti.

  Bu arada, güvenlik bölgesine KFOR bünyesinde Alman askerlerinin takviye olarak gönderildiği, barikatların kaldırılması için ise gerekli makinelerin helikopterle aktarıldığı belirtildi.

  Kosova polisinin söz konusu sınır kapılarındaki yasa dışı geçişleri önlemek amacıyla 25 Temmuz'da düzenlediği operasyona tepki olarak Sırpların neden oldukları şiddet olaylarının ardından KFOR, buraları güvenlik bölgesi ilan etmişti.

  Öte yandan Kosova İçişleri Bakanı Bayram Recepi, ülkenin kuzeyindeki durumun çekilmez olduğuna vurgu yaparak, Sırplar tarafından oluşturulan barikatların, KFOR ve AB Kosova Hukuk Düzeni Misyonu'yla (EULEX) işbirliği içinde kaldırılacağını belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı