Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nasreddin Hoca gölden ümidini kesti

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Konya'nın Akşehir İlçesi'nde, 5-10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ''Nasreddin Hoca Şenliği''nde, Akşehir Gölü'nün kuraklık yüzünden suyunun çekilmesi nedeniyle, ilk kez ''göle yoğurt çalma'' etkinliği düzenlenemeyecek.

  Akşehir İlçe Tarım Müdürü Talat Duman, kuraklık nedeniyle Akşehir Gölü'ndeki su miktarının her geçen yıl azaldığını söyledi. Göldeki su çekilmesinin 7-8 yıldır devam ettiğini anlatan Duman, ''130 kilometrekare olan göl genişliği, son yapılan ölçümde 50 kilometrekarenin altına düştü. Su derinliği 1 metreye indi. Su çekilmesi nedeniyle gölün çevresi, 100 metre genişliğinde balçık araziye dönüştü'' dedi.

  Duman, kıyıdaki balçıklı alanın, göle girilmesine engel olduğunu belirterek, ''Artık balık bırakmak için bile göle yaklaşamıyoruz. İnsanlar ve araçlar çamura saplanıyor. İlerlemek mümkün değil. Temsili Nasreddin Hoca'nın gölün kıyısına inip yoğurt çalması da bu durumda imkansız'' dedi.

  BALIKÇILIK ÖLDÜ

  Su miktarındaki azalmanın, göldeki canlı yaşamını da olumsuz etkilediğini dile getiren Duman, şunları söyledi:

  ''1990'lı yılların başında Akşehir'de kayıtlı bin civarında balıkçı varken, bugün bu işi yapan kimse yok. Balıklar da su seviyesinin düşmesi ve beslenme alanlarının daralması nedeniyle telef oluyorlar. Kıyı kesimlerinin balçık olması gölün sonunu getirecek. Mevcut durumdan Akşehir'in meşhur kiraz yetiştiriciliği de olumsuz etkilendi. Yöreye ılıman bir iklimin hakim olmasına yol açan göl, su kaybı nedeniyle artık bu işlevini yerine getiremiyor. Bundan da, kiraz üretimi zarar görüyor.''

  GÖL YERİNE, KAZAN

  Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Suner Toklu da, yaptığı açıklamada, Akşehir Gölü'nün yoğurt çalınamayacak kadar çekilmesinin kendilerini üzdüğünü belirterek, Nasreddin Hoca'nın da bu durumdan derin üzüntüsü duyduğuna inandığını söyledi.

  Temsili Nasreddin Hoca Erol Günaydın'ın göl yerine, Gülmece Parkı'ndaki dev kazana yoğurt çalabileceğini kaydeden Toklu, ''Gölün eski haline, daha doğrusu yoğurt çalınabilecek hale getirilmesi için devletimizden yardım bekliyoruz. Yeni su kaynakları bulunarak göl kurtarılabilir'' diye konuştu.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı