Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nasrallah sığınağındayken zafer ilan edilemez

  Hürriyet Haber
  29.08.2006 - 14:00 | Son Güncelleme: 29.08.2006 - 14:01

  Lübnan'a yönelik 34 gün süren saldırıların ardından Hizbullah ile yürüttüğü bu savaşta yaygın biçimde başarısız olarak nitelenen İsrail'in Başbakanı Ehud Olmert, amaçlarına ulaştıkları görüşünü yineledi.

  Olmert ayrıca, "Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın hala sığınağında saklanırken zafer ilan edemeyeceği" ifadesini kullandı.

  Ehud Olmert, "Sığınağından çıkmayan birisi kazandığını düşünen bir kişi değildir" dedi ve İsrail'in, Lübnan ordusunu, İsrail-Lübnan sınırına konuşlanmaya zorlama amacına ulaştığını söyledi.

  Nasrallah, savaşın ardından banttan yayımlanan bir televizyon konuşmasında, Hizbullah'ın “stratejik, tarihi bir zafer kazandığını” savunmuştu. Hizbullah liderinin hala büyük güvenlik tedbiri aldığı ve savaşın başladığı 12 Temmuzdan bu yana hiç kamuoyu önüne çıkmadığı kaydediliyor.

  İsrail 34 gün süren Lübnan saldırılarının ardından, savaşa gerekçe gösterdiği kaçırılan İsrail askerlerinin salıverilmemesi ve kısmen ordunun Hizbullah'ı bastıramaması ve Hizbullah'ın İsrail'in kuzeyine roket saldırılarını durduramaması
  nedeniyle yaygın olarak savaşta başarısız olarak nitelenmişti.

  Lübnan'da ateşkesi sağlayan BM'nin çatışmaların durdurulması kararı, Lübnan'ın güneyine 15 bin Lübnan askeriyle birlikte 15 bin kişilik BM gücü konuşlandırılmasını öngörüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı