Dünya Haberleri

  Nasrallah, Che gibi

  Faruk ZABCI, Şam’dan bildiriyor
  02.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet, Hizbullah’ı beslemekle suçlanan Suriye’nin başkenti Şam’da nabız tuttu. Her ne kadar Şam Yönetimi, Hizbullah ile arasına mesafe koymaya çalışsa bile Suriyeliler, örgüt lideri Nasrallah’a Latin efsanesi Che Guevara muamelesi yapıyor. Tezgáhlarda Che, Esad ve Nasrallah posterleri yan yana satılıyor, genç kızlar Nasrallah fotoğraflı tişört giyiyor.

  SURİYE yönetimi Hizbullah ile arasına mesafe koymaya çalışsa da halk bazında örgüt büyük destek görüyor. Suriye’nin başkenti Şam’da Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile Beşar Esad’ın posterleri yan yana satılıyor. Nasrallah, İsrail’e göre ’Bir numaralı terörist’, Suriyelilere göre ise ’halk kahramanı.’

  İsrail saldırılarından sonra Şam’daki Araplar, Hizbullah’a destek yürüyüşleri yapıyor, onbinler sokaklara dökülüyor. Çoluk çocuk silahlı Hizbullah bayraklarını taşımaktan gurur duyuyor. Suriye’nin Hizbullah’a desteğini bilen İsrail, Şam-Beyrut yolunu dört gözle izliyor. Başta İranlı intihar komandoları olmak üzere yabancı savaşçıların Suriye üzerinden Lübnan’a savaşmaya geldikleri istihbaratı üzerine İsrail, Şam-Beyrut yolundaki her şüpheli gördüğü aracı vuruyor. Önceki gün Masna’ya atılan bir bomba yolu tahrip etti ve Şam’dan Beyrut’a gidenler şimdi daha emniyetli Trablus sahil yolunu kullanarak Homs üzerinden yolu 3-4 saat uzatıyorlar.

  Şam’da görüştüğüm bir Beyrutlu aile, "Hiçbir yolda garanti yok. Yolda ölümü her an ensemizde hissediyorduk" diyerek Lübnan’dan kaçarken hissettiklerini anlattı.

  Savaşın ilk günleri Beyrut-Şam taksisi için 1000 dolar ödeyen Lübnanlılar şimdi 400 dolara taksi bulabiliyorlar. Kısa Masna yolunu kullanmak isteyenlerse bombalanmış 60 metrelik yolu yürüyerek geçiyorlar ve araç değiştirmek zorunda kalıyorlar. Lübnan’a savaşmaya gidenler ise "İsrail’in her şüphelendiği aracı vurduğunu biliyoruz. Biz normal yolları kullanacak kadar aptal mıyız? Lübnan’a girmek için sınır o kadar uzun ki normal sınır kapılarını kullanmıyoruz" diye konuştu.

  İSRAİL SINIRDAN ÇEKİLSİN

  İsrail’in sınırdan 20 km ötesini boşaltmaları çağrısını mantıksız bulan bir Hizbullah militanı, "Madem sınırlarını güvenlik altına almak istiyorlar. O zaman onlar İsrail toprakları içinde 20 km geri çekilsinler. Biz niye kendi topraklarımızı bırakıp gidelim?" dedi. 12 Temmuz’daki ilk İsrail saldırısından sonra Hizbullah’ın taraftarlarının arttığı apaçık ortada. 1984’de İsrail’i Lübnan’dan püskürten Hizbullah’a herkes güveniyor.

  Suriye halkı Lübnan’daki gelişmeleri merakla yakından izliyor ve İsrail’e karşı savaş veren Hizbullah’u tam destekliyor ama kendisini savaşın içinde bulmamak için çok temkinli.

  Bu posterler iki yıl önce yoktu

  Hizbullah’ın başı Nasrallah adeta Che Guevara olmuş. Şam’da Beşar Esad posteri kadar Nasrallah posteri var. Taksilerin üstlerinde Hizbullah ve Nasrallah posterleri dikkat çekiyor. Irak savaşı sırasında iki kez geçtiğim Şam’da Nasrallah posterlerini hiç görmemiştim. Şimdi genç kızlar bile çarşıda üzerlerinde Nasrallah’ın resmi olan tişörtler satın alıyorlar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı