Ege Haberleri

  Nasıl düştük bu hale

  Ulaş SAĞ / İZMİR, (DHA)
  01.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Samsunspor yenilgisiyle 14. sıraya gerileyen ve ateş çemberine bir adım daha yaklaşan Altay’da 97 yıllık çınarın 2. Lig’e düşüp düşmeyeceğini tartışılıyor.

  17 puanla düşme hattının iki basamak üzerinde yer alan siyah-beyazlı ekip 9 sezondur yer aldığı Bank Asya 1. Ligi’ndeki en kötü dönemini yaşarken, camia, büyük umutlarla göreve gelen Ahmet Taşpınar ve ekibinin sportif anlamda yaptığı hataları sorguluyor.

  Borç ödemek isterken
  Altay, son 5 sezonda 4 kez Play-Off oynayıp Süper Lig’in kapısından dönerken, bu süreçte iddialı kadrolar oluşturmak için kulübün ciddi bir borç yükü altına girdiğini gören Taşpınar yönetimi, göreve geldiğinde önceliği “mali disiplin” olarak belirledi. 20 milyon TL’yi aşan borç yükü ve gelirler üzerindeki temliği dikkate alan yönetim düşük maliyetle iddiadan uzak bir ekip kurdu. Ancak transferde, 15-20 bin TL gibi çok düşük farklar yüzünden önemli katkı yapabilecek bazı futbolcular alınamadı.

  Büyük düş kırıklığı
  Büyük ümitlerle yapılan teknik adam ve futbolcu seçimleri, “büyük hayal kırıklıklarına” dönüştü. Altıncı hafta K.Erciyes’e yenilince görevine son verilen Ercan Ertemçöz’ün talebiyle alınan ya da alınmayan futbolcular, polemik konusu oldu. Kaleci Cenk, Mandanda, Fuat, Mehmet Deliorman, Umut, Ergun, Tayfun, Thernand, Yasir, Evren gibi transferler beklentileri karşılayamadı. Kimi ilk yarıda, kimi devre arasında gönderildi; kaptan yapılan Cenk’in pazubantı alındı, gayri resmi olarak kadro dışı bırakıldı.

  İlginç açıklamalar
  Ertemçöz’ün ardından göreve gelen Coşkun Demirbakan ise saha sonuçlardan çok, açıklamalarıyla dikkat çekti. Önce, “Hedef ilk iki”, ardından, “Gökten kurbağa yağsa Play-Off’a kalacağız” dedi, son olarak, “Barcelona düşer, Altay düşmez” sözleriyle tepki çekti. İyi oynadığı bazı maçlarda şanssızlığının kurbanı olan Altay, direkten dönen 7 top yüzünden ciddi puanlar kaybetti. Bu arada camia ve taraftarla gerginlikler yaşayan Başkan Taşpınar’ın kriz yönetimindeki eksiklikleri de başarısızlıkta rol oynadı.

  Söz eski başkanlarda
  Telaşa gerek yok

  Nafiz Zorlu: “Kadro kalitemiz, şampiyonluğa oynayacak düzeyde olmasa bile, bu tabloyu hak edecek kadar kötü değil. Kaybedilen maçlarda şanssızlık faktörü önemli rol oynadı. Gördüğüm kadarıyla, takımın mücadele isteği ve niyet var. Yönetimin durumunu anlamak için içeride olmak lazım, çünkü dertleri büyük. Çok ciddi borç ödemeleri yapıyorlar. Oyuncuların iyi niyeti beni umutlandırıyor. Camia olarak telaş yapmayalım, işler düzelir.”

  Motivasyon lazım

  Niyazi Konuşmaz: “En önemli eksik, takımın havaya girememesi. Yoksa kadro kötü değil. Burak, Mehmet Şen, tek başına maç çevirecek oyuncular. Onları motive etmek lazım. Her yenilgiden sonra suçlu aramak, adam silmek alışkanlığı kötü. Devre arası kampı ciddiyetsiz maçlarla geçti. Sıralamada durum iç açıcı değil. Daha kötüsünü düşünmek dahi istemiyorum. Futbolculara destek verelim, hedef koymadan, maç maç motive olalım. O zaman galibiyetler gelebilir.”

  Dikkatli olmalıyız
  Mehmet Erdoğan: “Ben kara gün dostuyum. Takıma moral lazım. Camia adına birleştirici, kenetleyici organizasyonlar yapılmalı. Durumumuz iyi değil. Bir-iki kötü sonuç daha alırsak, herkesin üzerimize oynamaya başlar ki, bence asıl tehlike bu. Bu aşamada saha içi ve saha dışında takıma ağabeylik yapacak futbolculara görev düşüyor. Bence transferin önünü açacak hamleleri yapmamak da hataydı. Sezon başından beri gol atamayan santrforla oynuyoruz. Pazar günü Diyarbakır’ı yenersek, derin bir nefes alırız.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı