Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  NASA Mars toprağından tuğla yaptı

  Hürriyet Haber
  01 Mayıs 2017 - 08:39Son Güncelleme : 01 Mayıs 2017 - 08:40

  Mars'a koloni kurmak için çalışmalarını sürdüren Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars toprağından oldukça dayanıklı bir tuğla yapmayı başardı.

  ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki San Diego Üniversitesi'nde gerçekleştirilen çalışma kapsamında Mars'ta kullanılabilecek tuğla geliştirildi. Bilim adamları gezegenin kırmızı topraklarını fırın ya da ilave hiçbir malzeme kullanmadan tuğlaya dönüştürebildiler.

  NASA tarafından finanse edilen araştırma ilk etapta Mars toprağını baz alarak tuğlalar yapmayı denedi. Ancak bilim insanları, simülasyon esnasında yüksek bir basınca maruz kaldığında polimerlere gerek olmadığını keşfetti. Yapılan testlerle bu tuğlaların çelikle güçlendirilmiş betonlardan daha dayanıklı olduğu tespit edildi.

  San Diego Üniversitesi Yapısal Mühendislik Profesörü ve makalenin baş yazarı Yu Qiao, "Mars'a gidecek ilk insanlar öncü olacaklar ve inanılmaz derecede cesurlar! Onların tuğlarını yapacak kişi olmaktan onur duyacağım." dedi.

  NASA Mars toprağından tuğla yaptı

  Kişi başı 200 bin dolar

  SpaceX ve elektrikli araç üreten Tesla Motors''un CEO'su Elon Musk, en erken 50 yıl içerisinde Mars'ta kendi kendine yetebilen bir koloni kurmayı planladıklarını açıklamıştı.

  Mars biletinin kişi başı 200 bin dolar olacağını öngören Musk, maliyetin bu ücret seviyesine düşürülebilmesi için, halen üzerinde çalıştıkları 'yeniden kullanılabilir roketler' gibi bazı teknolojik gelişmelerin zorunlu olduğunu ifade etti.

  Mars'a ilk insansız yolculuğu 2018'de yapmak istediklerini söyleyen ünlü girişimci, 2024'te ilk insanın kızıl gezegene gönderilmesinin, 2025'te ise uzay gemisinin kızıl gezegene ulaşmasının planlandığını kaydetti.

  Türk buluşları bir bir NASAya gidiyor
  Türk buluşları bir bir NASA'ya gidiyor!
  Cassini Uzay Aracı'nın çektiği fotoğraf dikkat çekti! İşte Cassini Uzay Aracı hakkında bilgiler
  Yeni kuzey ışığı buldular, adını 'Steve' koydular

   

   

  Etiketler: nasa , mars , tuğla , uzay
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı