İZMİR HABERLERİ

Narlıdere'de bir sokağa "Berkin Elvan" isminin verilmek istenmesi

AA / Tolga Albay
16.01.2015 - 18:34Son Güncelleme :

- Narlıdere Kaymakamlığı ilçedeki Yavuz Bingöl Sanat Sokağı isminin Berkin Elvan olarak değiştirilmesi önündeki meclis kararını onaylamadı - Kaymakamlık gerekçeli açıklamasında Berkin Elvan isminin ilçedeki bir alana verilmesinin uygun görülen bir işlem olduğu ancak siyasal gerçeklerle Yavuz Bingöl Sanat Sokağı isminin değiştirilmesi yerine bu ismin yeni açılacak bir meydana verilmesinin daha uygun olacağı belirtildi

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Tolga Albay

İZMİR (AA) - Narlıdere Kaymakamlığı, belediye meclisinin ilçedeki "Yavuz Bingöl Sanat Sokağı" isminin "Berkin Elvan" olarak değiştirilmesi yönünde aldığı kararını onaylamadı. Kaymakamlığın gerekçeli açıklamasında "Berkin Elvan" isminin ilçedeki bir alana verilmesinin uygun görülen bir işlem olduğu ancak siyasal gerçeklerle "Yavuz Bingöl Sanat Sokağı" isminin değiştirilmesi yerine bu ismin yeni açılacak bir meydana verilmesinin daha uygun olacağı belirtildi.

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, yaptığı açıklamada ocak ayı meclis toplantısında alınan kararın uygulamaya girmesi için kaymakamlığa gönderildiğini, kaymakamlık makamının bir yazıyla kararı onaylamadığını açıkladığını belirtti.

Kaymakam Osman Aslan Canbaba'nın isim değişikliğini siyasi bir karar olarak yorumladığını ifade eden Batur, "16 yıldır binlerce karar aldık ve hiçbiri veto edilmedi. Halkın Meclisi'nin aldığı bir kararın veto edilmesi olağan bir teamül değildir. Kaymakamlık kararı dikkatlice incelendiğinde asıl siyasi kararın bu veto olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. AKP İlçe Başkanlığı'nın birkaç gün öncesindeki basın toplantısındaki açıklamaları aynen bu karar içerisinde yer aldığı dikkati çekmektedir" dedi.

CHP Grubu'nun aldığı kararın arkasında olduğunu ve aynı ismin verilmesi önerisinin gelecek meclis oturumunda yeniden oylanacağını belirten Batur, "Bizler kararımızın arkasındayız. Meclis üyelerimiz yaptıkları toplantıda kararda ısrar etme konusunda oy birliği ile karar aldı" diye konuştu.

Kaymakamlığın Belediye Meclisi'ne gönderdiği açıklamada "Berkin Elvan" isminin ilçede bir alana verilmesinin uygun görülen bir işlem olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Fakat siyasal gerçeklerle Yavuz Bingöl Sanat Sokağı'nın isminin değiştirilmesi yerine Berkin Elvan isminin yeni açılacak olan bir yere veya yeni yapılacak bir meydana verilmesi daha uygun olacaktır. Örneğin Beyaz Vadi yerine, Berkin Elvan Vadisi gibi.

Bu kapsamda siyasal gerekçelerle isimler üzerinde rastgele oynanması yanlış olur. Belediye Meclisimizin isim seçerken kalıcı isimler seçmesi vatandaşın yer bulması açısından da önem arz etmekte olduğundan ilgili Meclis Kararındaki isim değişikliği uygun görülmemiştir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Narlıdere'de bir sokağa "Berkin Elvan" isminin verilmek istenmesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 18 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Narlıdere'de bir sokağa "Berkin Elvan" isminin verilmek istenmesi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:32
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı