MERSİN HABERLERİ

"Narenciye İşleme Atıkları Değerlendirme Çalıştayı"

AA / Mustafa Güngör
16.01.2015 - 15:18Son Güncelleme :

- Narenciye atıklarının değerlendirilmesi için Mersin'de "Narenciye İşleme Atıkları Değerlendirme Çalıştayı" yapıldı - GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr: "2012 rakamlarına göre, 1 milyon ton taze meyve, meyve suyu işlenmesinde kullanılıyor. Bu veriler önemli ölçüde gıda işleme atığı çıktığını ve bunun çevreyi tehdit etmemesi için değerlendirilmesi gerektiğini gösteriyor"

YEREL HABERLER MERSİN

AA / Mustafa Güngör

MERSİN (AA) - Mersin'de narenciye atıklarının değerlendirilmesi için "Narenciye İşleme Atıkları Değerlendirme Çalıştayı" gerçekleştirildi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektör Yardımcısı ve Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Göğüş'ün yönetiminde çeşitli dünya ülkelerinden 40 bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilen "Narenciye İşleme Atıkları Değerlendirme Çalıştayı"nda, atıkların nasıl değerlendirileceği konuşuldu.

İngiltere York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. James Clark, yaptığı konuşmada, narenciye atıklarının problem olmaktan çıkarılıp, gelecek için önemli kaynak haline getirilebileceğini belirtti.

Gıda, tekstil, polimer endüstrilerinden çıkan atıklardan önemli yan ürünler elde edildiğini bildiren Clark, bu şekilde hem atık sorununun bertaraf edildiğini hem de bu yolla ekonomiye kazandırıldığını kaydetti.

GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Göğüş ise Türkiye'deki üretimi gerçekleştirilen 44.7 milyon ton bitkisel üretimin yüzde 56'sının, meyve ve sebze sektöründen elde edildiğini bildirdi.

Bunun yüzde 8.2'sini yaş narenciye ve elmanın oluşturduğunu aktaran Göğüş, şunları kaydetti:

"2012 rakamlarına göre, 1 milyon ton taze meyve, meyve suyu işlenmesinde kullanılıyor. Bu veriler önemli ölçüde gıda işleme atığı çıktığını ve bunun çevreyi tehdit etmemesi için değerlendirilmesi gerektiğini gösteriyor. Biz, Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde gıda işleme atıklarını değerlendirmek üzere projeler üretiyoruz. Çalışmalarımızın önemli bölümünü zeytin yağı ve meyve suyu üretiminin yan ürünlerinin değerlendirilmesine yönelik çalışmalar oluşturuyor."

Çeşitli ülkelerden bilim insanlarının sunumlar yaptığı çalıştay kapsamında portakal bahçeleri ziyaret edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden "Narenciye İşleme Atıkları Değerlendirme Çalıştayı" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 15 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Narenciye İşleme Atıkları Değerlendirme Çalıştayı" haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   06:02
  • Guneş
   07:46
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   15:34
  • Akşam
   17:52
  • Yatsı
   19:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı