Ege Haberleri

EGE

  Nar Tugan ateşi yarın yanacak

  Yaşar ANTER / BODRUM
  20 Aralık 2014 - 01:15Son Güncelleme : 19 Aralık 2014 - 16:43

  MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, bu yıl 5'incisi düzenlenecek olan Nar Tugan Kültür Etkinlikleri, 21 Aralık'ta şenlik ateşinin yakılmasıyla başlayacağı bildirildi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Bodrum Belediyesi ve D Marin Turgutreis tarafından düzenlenen Nar Tugan Kültür Etkinlikleri kapsamında Gündoğan Sahili'nde kokteyl verilecek. Burada yakılacak şenlik ateşinin ardından etkinlikler aynı gün akşam Bodrum belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde devam edecek. Şef Nesrin Bayramoğulları yönetimindeki Bodrum Oda Orkestrası klasikten pop müziğe değişik eserler seslendirecek. Solist olarak sahneye opera sanatçısı Altuğ Dilmaç çıkacak. 35 dansçının performans sergileyeceği İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu da bir gösterisi sunacak.
  Nar Tugan ateşi yarın yanacak
  4 BİN YILLIK GELENEK YAŞATILACAK
  Etkinliği organize eden Arif Vidinli, 4 bin yıl önce Altaylar'da yaşayan Türklerin inançlarına göre, şenliğin başladığı günün gecesinde ışığın karanlığı yendiğini ve günlerin uzamaya başlaması nedeniyle düzenlendiğini söyledi. Unutulmaya yüz tutan bir Türk geleneğinin yeniden canlandırıldığını belirten Vidinli, "Binlerce yıl öncesinden günümüze kadar gelen ve unutulmaya yüz tutan bir geleneği yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak gayretindeyiz. Şenlik ateşi kokteyl, konser ve Orta Asyaya bizi götürecek dans performansının sergileneceği etkinlikler yeni yıl öncesi ilçeye renk getirecek" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı