KİLİS HABERLERİ

Nar, Bolluğu, Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

IHA
30.10.2015 - 12:13Son Güncelleme :

KİLİS'TE, NAR ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

IHA

Kilis’te, nar rekoltesinin bolluğu nedeniyle, çiftçinin yüzünü güldürdü.
Bu yıl bereketli hasadı ile çiftçinin yüzünü güldüren nar, kentteki nar satışı yapan esnafın da tezgahlarını doldurdu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu ise yaşanan nar bereketinde, çiftçiye sağlanan teşvikin etkili olduğunu kaydetti. Kadıoğlu, “Son yıl içerisinde başta Hicaz Narı olmak üzere diğer nar çeşitleri teşvik ediliyor. Damlama sistemi ile sulanan narlar, bu yıl üreticisinin yüzünü güldürdü. Kilis, kısa bir süre sonra nar üretimi konusunda bölgede söz sahibi olacak. Nar gerçekten faydalı bir meyvedir” dedi.
SAĞLIĞA FAYDALARI
Kadıoğlu, son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda narın içermiş olduğu antioksidantlar, polifenolik maddeler ve C vitamini nedeniyle fonksiyonel gıdalar grubuna alındığını kaydetti. Narın sağlığa faydaları konusunda bilgi veren Kadıoğlu, “Narın içermiş olduğu bu maddelerin kanser ve kalp damar hastalıklarını önlemede rolü olduğu, ayrıca bu maddelerin yüksek tansiyonlu hastalarda kan basıncını düşürerek hastalığı önleyici yönde etki gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışmalar doğrultusunda nar, tıbbi bitki olarak ilaç endüstrisi için de önemli bir hammadde durumundadır. Narın bu özelliklerinin ortaya çıkmasının üretim ve tüketiminin artmasında büyük payı bulunmaktadır” diye konuştu.
Kadıoğlu, bazı üreticilerin ise nar ekşisi yaparak satarak ürünlerini değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kilis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kilis ilinden Nar, Bolluğu, Çiftçinin Yüzünü Güldürdü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ekim 2015 tarihinde saat 12 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nar, Bolluğu, Çiftçinin Yüzünü Güldürdü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı