Napolyon’un torunundan Atatürk anısına özel saat

Hande BAŞPINAR
09.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Emin Aykaç’ın sahibi olduğu Greenwich firması, dünyaca ünlü İsviçreli saat markası Dewitt’le birlikte Atatürk’ün anısına 81 adet özel tasarım saat üretti.

Henüz piyasaya çıkmadan 30’a yakını satılan özel saatler, Atatürk’ün doğum yılı olan 1881’i ve 81 ili sembolize ediyor. Dewitt saatlerinin sahibi ve aynı zamanda Napolyon Bonapart’ın 5. kuşaktan torunu olan Kont Jerome Dewitt’in, Atatürk’e ve Türklere büyük ilgisi olduğunu belirten Aykaç, “Kont Dewitt’e bu teklifle gittiğimizde, kendisine benzer tekliflerin pek çok ülkeden geldiğini ve reddettiğini, ancak Atatürk ve Türkiye söz konusu olduğunda memnuniyetle kabul edeceğini söyledi” dedi.

Anıtkabir’den esinlendi

Proje üzerinde bir buçuk yıl çalıştıklarını belirten Emin Aykaç, şunları söyledi: “İki ay önce taslaklar hazır oldu. Kendisi de proje üzerine yoğunlaştı ve içine sindikten sonra saatleri ürettik. Beklediğimizden de olumlu tepkiler aldık. Tamamı çok beğenildi ve ürün piyasaya çıkmadan 30’a yakını satıldı. Saatin kadranında Atatürk’ün altın kabartma resmi ve imzası var. Kasası ve klipsi altın. Kutusu, Anıtkabir’den esinlenilerek yapıldı. İnsanların çocuklarına miras bırakabilecekleri, özel ve anlamlı bir saat.”

Atatürk sevgisi

Kont Dewitt’in Atatürk’ü bizler kadar iyi tanıdığını anlatan Emin Aykaç, “Dewitt’in babası, Atatürk’le yemek yediğini gururla anlatırmış. Bu sevgi ve ilginin kendisine babasından geçtiğini söylüyor” diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı