Gündem Haberleri

  Namus cinayeti namussuz eylem

  Aslı SÖZBİLİR / İSTANBUL
  01.02.2005 - 02:09 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu (AP) Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nden 6 kişilik bir heyet ‘Türkiye’de kadının durumu’nu incelemek üzere dün İstanbul’a geldi.

  İstanbul’da kadın kuruluşlarıyla yapacakları görüşmelerin ardından Ankara’da başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bazı bakanlarla görüşeceklerini söyleyen Komite Başkanı Hristiyan Demokrat Anna Zaborska, ‘Hükümete, kadın hakları için siyasi eylem planları var mı ve bunun için bütçe ayırılıyor mu diye soracağız’ dedi. Avrupa Sosyalistleri Grubu’ndan Lissy Groener özellikle namus cinayetlerinin durdurulması üzerinde duracaklarını söylerken, ‘Namus cinayetlerinin kendisi namussuz bir eylemdir’ diye konuştu. Kadının siyasetteki aktif rolünün mutlaka arttırılması gerektiğini vurgulayan Hristiyan Demokratlar’dan Edite Bauer ise ‘Meclisteki kadın oranınız sadece yüzde 4. Diğer aday ülkelerin hiçbirinde bu kadar düşük bir katılım oranı yok’ dedi.

  TAKSİM’DE TOPLANTI

  Grup dün Taksim’deki Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’nde (ABBM) basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, AP milletvekilleri Emine Bozkurt, Maria Carlshamre, Katerina Batzeli ve Teresa Riera Madurel de katıldı. Heyet görüşmeleriyle ilgili değerlendirmeleri bir rapor halinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’na sunacak. Bozkurt’un yazacağı rapor temmuzda Avrupa Parlamentosu’nda oylanacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı