ANKARA HABERLERİ

Namazgâhtepe için eski vekil de anıt önermiş

Murat YILMAZ
04.04.2016 - 16:48Son Güncelleme : 05.04.2016 - 09:16

Milli Mücadele yıllarında şehit düşen binlerce askerin Etnografya Müzesi ile Türk Ocağı’nın bulunduğu Namazgâh Tepe’ye defnedildiğini belirten Ankara Şehir Tarihçisi Abdülkerim Erdoğan’ın anıt önerisinin geçmişte Ankara Kulübü Derneği Onur Kurulu Üyesi ve 21’nci dönem Ankara eski Milletvekili Şevket Bülent Yahnici tarafından da dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a iletildiği ortaya çıktı.

Murat YILMAZ

Ertuğrul Günay’a Ankara Kalesi Derneği Başkanı sıfatıyla bir yazı gönderdiğini belirten Yahnici, Namazgahtepe’nin tarihi önemine dikkat çekerek dört büyük toplanmanı burada yapıldığını belirtti. 

ANIT ANKARALILAR İÇİN ÖNEMLİ

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinden bir gün önce 26 Aralık 1919’daki Cuma namazı ile Beynamlı Hacı Mustafa’nın halka verdiği büyük nutukları hatırlatan Yahnici şöyle konuştu: “2009 veya 2010 yılları olması lazım Ertuğrul Bey’e bir yazı göndermiştim. Namazgahtepe’nin özelliklerini anlatan bir kitabenin ve Beynamlı Hoca Efendi’nin sözlerinin yer aldığı bir anıtın Etnografya Müzesi ile Türk Ocağı binasının olduğu bölgede müsait bir yere dikilmesinin anlamlı olacağını iletmiştim. Ankara emperyalizmin tokat yediği bir şehirdir. Beynamlı Hacı Mustafa’nın konuşması çok önemli ve tarihi sözlerdir. Buraya bir anıt dikilerek hatırlatılması Ankaralılar için önemlidir. Ertuğrul Bey de bana bu anlamda olumlu bir yanıt vermişti. Ama bir gelişme olmamıştı.”

BAKAN GÜNAY: HATIRLAMIYORUM

Ankara Hürriyet’in ulaştığı Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay ise, o dönemde böyle bir öneriyi hatırlamadığını söyledi. Hava Kuvvetleri Misafirhanesi’nin kaldırılarak anıt yapılabileceğini söyleyen Günay şu ifadeleri kullandı:
“Öyle bir teklif ve proje bana gelmedi. O bölgede Atatürk döneminde dikilen iki büyük yapı var. Atatürk anıtı da var. Milli Mücadele döneminde asıl dua ve namaz için kullanılan mekan Hacıbayram. Hacıbayram Camii’nin etrafı o zaman böyle dolu değil kocaman boşluklar var. Bugün de düzgün olmayan bir takım yapılaşmalar söz konusu. Öbür tarafta Numune’ye çıkan yer, hastane var. Önünde eski Türk Ocağı binası, önünde Etnografya Müzesi var. O zaman önünden Hava Kuvvetleri’nin misafirhanesini kaldırsınlar, rahat yapsınlar. Şu anda Türk Ocağı ve Etnografya binasının bulunduğu alanda anıt yapılacak bir mekan yok. Bana böyle bir proje gelmedi. Üzerinde çalıştığımız bir dosya da hatırlamıyorum. Ben o bölgede çok çalıştım. Salaştı, bahçeler döküntüydü, üç çeşit kaldırım vardı. Bütün o mekanı yekpare hale getirmek için müzenin birleşip, bütün haline gelmesi için arkadaşlarımızla bayağı uğraştık. O sırada bana böyle bir anıt yapalım şeklinde öneri geldiğini hatırlamıyorum.”

Şehitler kentin göbeğinde yatıyorŞehitler kentin göbeğinde yatıyor
Milli Mücadele yıllarında şehit düşen binlerce askerin Etnografya Müzesi ile Türk Ocağı’nın bulunduğu Namazgâh Tepe’ye defnedildiğini belirten Ankara Şehir Tarihçisi Abdülkerim Erdoğan, “Ankara’nın tapusu olan şehitlerimiz için Namazgâh Tepe’ye kalıcı bir anıt dikilmeli” diyor.

Etiketler: namazgahtepe , vekil , öneri

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Namazgâhtepe için eski vekil de anıt önermiş hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Nisan 2016 tarihinde saat 16 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Namazgâhtepe için eski vekil de anıt önermiş haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı