Gündem Haberleri

  Namazda ileri saat karmaşası

  Hürriyet Haber
  28.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İleri saat uygulamasının Bakanlar Kurulu'nca 25 Ekim'e kadar uzatılması, Diyanet Takvimi'ndeki namaz saatlerini 26 Eylül'e göre düzenleyen Diyanet'te kargaşa yarattı. Diyanet İşleri Başkanlığı, kurum tarafından hazırlanan takvimlerde 29 Mart-26 Eylül tarihleri arasındaki namaz vakitlerinin ileri saat uygulamasına göre basıldığını hatırlatarak, namaz saatleri için Diyanet Takvimi'nden yararlananlara ‘‘25 Ekim'e kadar namaz saatlerini bir saat ileriye alın’’ uyarısında bulundu.

  Diyanet'ten yapılan açıklamada ‘‘Takvimlerde bulunan namaz vakitleri cetvelindeki saatlere, yurtiçinde 27 Eylül Pazar gününden 25 Ekim Pazar günü saat 02.00'ye kadar bir saat ilave edilmesi gerekmektedir’’ denildi.

  Öte yandan kararın Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde alındığı bildirildi. Enerji İşleri Genel Müdürü Mustafa Mendilcioğlu, ‘‘Bu bizim 3 yıldır uyguladığımız bir takvim. AB ülkelerine uyum için ileri saat uygulamasını ekimde başlatıyoruz’’ dedi.

  Mendilcioğlu, Hürriyet'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  ‘‘Saatlerin ileri veya geri alınması bakanlar kurulu kararı ile oluyor. Saat ayarlama işlemi önce Avrupa Birliği ülkelerinde yapılıyor; sonra da biz uyum için uygulamaya geçiyoruz. İleri saat uygulaması her yıl mart ayının son haftasında, geri saat uygulaması da ekim ayının son haftasında yapılıyor. Bu 1996'da da, 1997'de de böyle oldu. Bu yıl da bakanlar kurulu kararı ile böyle yapıldı ve bu karar 2000 Yılı'na kadar da geçerli.’’


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı