Gündem Haberleri

  Namaz yavaşlatma eylemi kızdırdı

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eylem kararlarını uygulayamadıkları için sendikadan ayrılmak isteyen imamlara, namazı yavaşlatmalarını öneren Çalışma Bakanı Okuyan'a, Diyanet İşleri Başkanlığı tepki gösterdi. Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu, camilerin eylem platformu olmadığını söyledi.

  Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan'ın, eylem kararlarını uygulayamadıkları için Büro-Sen işkolundan ayrılmak isteyen imamlara ‘‘Ezanı yavaş okuyun, secdeden uzun süre kalkmayın’’ önerisi Diyanet'te tepkiyle karşılandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu, ibadetlerin ve camilerin eylem platformu olmadığını belirterek, ‘‘Cemaatin ahengi bozulur’’ dedi.

  Hatipoğlu, gerek namazda gerek ezanda Allah'ın rıza ve ölçülerinin gözetilmesi gerektiğini vurguladı. İbadetlerin yapılmasında herhangi bir gaye güdülemeyeceğini söyleyen Hatipoğlu, ibadetlerin belli sürelerde yapılması gerektiğinin altını çizdi. Namazın uzatılabileceği düşüncesinin yanlışlığına dikkat çeken Hatipoğlu, şunları söyledi:

  ‘‘Gerek fert, gerekse cemaatin namaz kılarken secde ve rükuda belli müddet beklemesi gerekiyor. Bunun dışına taşılırsa namazda hata olduğu kuşkusuna düşülebilir. Bu bir hatadır. Cemaatin hassatiyetini gözünde tutmak gerekiyor.’’

  BÜTÜNLÜK BOZULMAZ

  Hatipoğlu, namazda secde ve rüku'da bekleme süresinin de, ‘‘Cemaatin ahengini bozdurmayacak kadar’’ olduğunu belirtti. Hatipoğlu, ‘‘Üç-beş tespih miktarınca beklenir. O miktarın üstüne çıkılmaması gerekiyor. Bekleme uzatılırsa arkadan gelen farzın gecikmesi ihtimali ortaya çıkar. Bu da namazı tehlikeye düşürür’’ diye konuştu.

  Ezan okunuşunun da Peygamber'den gelen bir gelenek olduğunu hatırlatan Hatipoğlu, okunuş tarzının bozulmasının sakıncalı olduğunu söyledi. İşin hukuki boyutunun kendilerini ilgilendirmediğini ifade eden Hatipoğlu, ‘‘Ancak, cami ve ibadetler eylem platformu değildir. Gerek namazda gerekse ezanda Allahın rıza ve ölçülerinin gözetilmesi gerekiyor. Bunun dışında bir gaye güdülmez’’ diye konuştu.

  KAMU-SEN: EYLEM YOK

  Din görevlilerinin kendi haklarını elde etmesi konusunda örgütlü bilince ulaşmasını destek ve takdirle izlediklerini ifade eden Kamu-Sen Başkanı Resul Akay ise bu konudaki düşüncelerini açıklarken, ‘‘Onlar eylem yaparlarsa sahte hocalar ve üfürükçüler prim yapar’’ uyarısında bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı