Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Namaz alanına kırmızı şerit

  ANKARA
  14.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.10.2007 - 01:13

  Diyanet, camilerde gelişigüzel saf tutulmasını ve ayak basılan yerlere secde edilmesini engellemek için namaz kılınan alanlara renkli şeritler çekilmesini istedi.

  Böylece ayak basılan yerin secde yapılan yerden ayrılması sağlanacak. Müftülüklere gönderilen genelgede yapılması istenen diğer işlemler de şöyle:

  Camilerde vakit namazlarından sonra herhangi bir sebeple namaz kılmak için yer arayanlar ve cemaate yetişemeyenler için camilerin dış bölümündeki son cemaat yerleri namaz kılmaya müsait hale getirilecek. Kadınlar için de özel bölümler hazırlanacak.

  Müftü, vaiz ve imam-hatipler, abdest alma yeri, şadırvan ve tuvaletlerin temiz tutulması, abdest alırken oturakların ıslatılmaması, ıslak ayakla ve çorapsız olarak halılara basılmaması konusunda usulüne uygun tarzda vatandaşlarımızı bilgilendirecekler.

  Mübarek gün ve gecelerde muhtelif aletler eşliğinde zikir yapılmasına izin verilmeyecek.

  AYAKKABIYA POŞET, KOKUYA SON

  Bazı camilerin içerisinde bulunan ayakkabılıklar ayak kokusuna sebebiyet verdiğinden, camilerin giriş kısmında uygun bir yere konulacak. Bu uygulama mümkün olmadığı takdirde, ayakkabıların naylon bir poşete konularak camiye girilmesi hususunda, cemaat aydınlatılacak.

  Camilerde film çekme ve buralardaki hat, tezhip ve tarihi tablolar gibi sanat eserlerini görüntülemek, araştırmak ve incelemelerde bulunmak isteyenlere izin verilecek. Ancak ilgili mülki amirden izin alınacak.

  Daha önce tarihi ve turistik camilere asılan "Turistlerin Cami İçinde Uyacakları Esaslar" da Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak devamlı bir talimat halinde bulundurulacak. Turistlerin camiye, cami adabına uygun kıyafetlerle girmeleri sağlanacak.

  Cemaati rahatsız eden seyyar satıcıların cami avlularına girmesi engellenecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı