ANKARA HABERLERİ

Nallıhan’a özgü festival

Hakan TÜRKDAĞ/DHA
27.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

İlki bu yıl düzenlenen Uluslararası Nallıhan Tapduk Emre ve İğne Oyaları Kültür Sanat Festivali büyük ilgi gördü. Festival Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek Coşkun Sabah konseri ile bugün sona erecek.

Hakan TÜRKDAĞ/DHA

ANKARA’nın Nallıhan İlçesi’nde ilki bu yıl 23-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘Uluslararası Nallıhan Tapduk Emre ve İğne Oyaları Kültür Sanat Festivali” büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

Çayıran ve Sarıyar’da da yapıldı

Meşaleli kortej yürüyüşü ile başlayan festivalde Oryantrig Federasyonu takımlarının yarışları ile Kültür Merkezi’nde Tarihi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile ilgili sunum yapıldı. Festival kapsamında uluslar arası halk oyunları ekipleri gösterilerde bulundu. Festival etkinlikleri Çayıran ile Sarıyar beldelerinde de gerçekleştirildi.

Bir anda nüfus 4 kat arttı

Bu yıl ilk kez düzenlenen festivale Sırbistan, Gürcistan ve Ürdün’den katılım olup, halk dansları topluluğu ile çeşitli ekipler gösterilerde bulundu. Nallıhan Belediye Başkanı Ahmet Adnan Okur, festivale ilgi ve katılımın beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Okur, “Amacımız, ilçemize insan hareketini artırıp, esnafımızın ekonomik sıkıntılarına bir nebze de olsa can suyu katabilmek. Festival sayesinde ilçemizin ekonomisini canlandırıp, kültürel kaynaşmayı sağlamak istedik. Ülkelerin birbirine benzer değişik kültürlerini aktarmayı sağlamayı amaçladık. Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz fesitvale katılım beklentimizin üzerinde gerçekleşti. İlçemizin 13 bin olan nüfusu, 5 günlük süre boyunca festivale katılımla birlikte yaklaşık 4’e katlanmıştır” dedi.

Halk oyunları sahne aldı

Festİval kapsamında Kültür Bakanlığı, Yenimahalle ve Nallıhan halk dansları toplulukları ile halk oyunları ekipleri gösterilerde bulundu. Bugün ise Anadolu Medeniyetler Müzesi’nden Mustafa Metin Çayırhan’da bulunan Kayıp Kent Juliapolis ile ilgili sunum yapacak. Festival, Coşkun Sabah’ın vereceği konser ile son bulacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Nallıhan’a özgü festival haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı