AYDIN HABERLERİ

Nakut Ekibine Eğitim Veriliyor

IHA
14.08.2015 - 17:00 Son Güncelleme :

NAKUT EKİBİNE EĞİTİM VERİLİYOR

IHA

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ın seçim vaatleri arasında yer alan Nazilli Arama ve Kurtarma Ekibi (NAKUT)’un kurulma aşamasından sonra oluşturulan ekibe arama kurtarma eğitimleri veriliyor.
Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Nazilli’de NAKUT’un kurulması sözünü veren Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık seçimlerin hemen ardından meclise taşıdığı NAKUT’un kurulması maddesinin Meclis tarafından onaylaması ile Nazilli Belediye bünyesinde kurulan Nazilli Arama ve Kurtarma Ekibine Nazilli Belediyesi Meclis salonunda ve Tiyatro salonunda arama kurtarma eğitimleri verilmeye başlandı. Meclis salonunda yapılan ilk eğitim toplantısına Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’da katıldı. 15 kişilik ekibe ve Nazilli Belediyesi personeline Umut Arama Kurtarma Yardım ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Veli Tiryaki tarafından verilen eğitimlerde deprem öncesi alınacak önlemlerin yanı sıra deprem, sel, yangın vb. afetlerde yapılacaklar, ilk yardım teknikleri gibi konularda da eğitimler veriliyor. Donanımlı ve hazır bir ekip oluşturmanın amaçlandığı eğitimler sonrası eğitimleri bir adım daha öteye taşınarak tatbikatlar gerçekleştirilip, saha çalışmaları da yapılacak.
NAKUT ekibine eğitimleri veren Umut Arama Kurtarma Yardım ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Veli Tiryaki eğitimler ile ilgili yaptığı açıklamada; “Arama Kurtarma Kursu ile, olası afetlerde önemli bir görev üstlenecek arama kurtarma ekiplerinin veya bireysel müdahale edebilecek kişilerin bilgi ve becerilerinin arttırılması amaçlanmaktadır. Zira bir afet sonrasında profesyonel ekiplerin afet yerine ulaşması 72 saati bulabilmektedir, böyle bir durumda yalnızca orada bulunanlar birbirlerine yardım etmek zorunda kalmaktadır. Dolayısı ile böyle bir ortamla karşılaştığınız da doğru müdahale etmek hayati önem taşımaktadır. Yanlış yapılan müdahaleler kişilerin sonradan sakat kalmasına, ya da hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Bu insanlar sizin ailenizden de olabilir. Böyle bir ortamda kaldığınız da bu bilgiler hem sizi, hem de yakınlarınızı kurtaracaktır” ifadelerini kullandı.
İlk etapta 15 kişiden oluşan ekibe ve yeni katılacak gönüllü üyelerin eğitimlerinin devam edeceğini belirten Haluk Alıcık NAKUT’un birinci derecede deprem bölgesinde olan Nazilli için çok önemli olduğunu söyledi. Sosyal Belediyeciliğe önem veren bir Belediye olarak insan yaşamına da çok önem verdiklerine değinen Başkan Alıcık, Nazilli’de böyle bir açığın kapatılmış olmasından dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek, Kurtarma deyince sadece akıllara depremin gelmemesi gerektiğini söyledi. Alıcık “Sanayi, orman yangınları, sel olayları ve birçok acil durumlarda, kurtarma çalışmalarında bilinçli, sorumlu ve profesyonel ekiplerin olması çok önemlidir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Nakut Ekibine Eğitim Veriliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nakut Ekibine Eğitim Veriliyor haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:30
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı