Gündem Haberleri

  Naklen yayında son aşama

  Meriç Enercan
  06.12.2001 - 16:18 | Son Güncelleme:

  Güney Kore-Japonyanın birlikte düzenleyeceği 2002 Dünya Kupası finallerinin naklen yayını anlaşmasında son aşamaya gelindi. TRT Genel Müdürü Yücel Yener, Alman Prizma Şirketi ile 2002 finalleri için anlaşmak üzere olduklarını açıkladı.

  GÖRÜŞMELER 1 YILDIR SÜRÜYOR

  2000 yılı Ekim ayından bu yana Almanya'nın Medya devi Kirch ve ortağı Prizma Şirketi ile yoğun pazarlıklar yaptıklarını belirten TRT Genel Müdürü Yücel Yener, "Pazarlığa, onların istediği 50 milyon dolara karşılık 10 milyon dolar önererek başladık. Bu dönemde bir dolar 600 bin lira civarındaydı. Kasım ve Şubat krizleriyle, yaklaşık üç katına kadar çıktı. Bundan 3-4 ay önce bir kez daha geldiler, (25 milyon dolar verin) dediler. Biz yine, (10 milyon dolardan 5 cent daha fazlasını vermeyiz) dedik. Son olarak geçen ay sonu bir kez daha buluştuk, konuştuk, tartıştık. Bu kez 15 milyon dolara inmeye karar vermişler. Biz de karşı teklifimizi 5 milyon dolar olarak verdik. Ülke koşulları gereği, 2002 finallerinin bize toplam maliyeti bu paranın üstünde olmamalı.

  Alman Prizma Şirketi yetkilileri, önümüzdeki hafta içinde bir kez daha görüşmek istediklerini bildirdiler. Tahmin ediyorum, bu pazarlık 2 buçuk, 3 milyon dolarlık bir rakam karşılığında anlaşmayla bitecek. Çünkü, TRT ekibinin Güney Kore ve Japonya'ya gidişi, link kirası ve masrafları, iki veya ikibuçuk milyon doları bulacak. Yani, bu şampiyonanın naklen yayın bedeli, aşağı yukarı 4 buçuk 5 milyon dolara erişecek" dedi.

  KİMSE TALİP OLMADI

  Yener, yayıncı kuruluşun İstanbul merkezli tüm Türk özel televizyonlarına da teklif götürdüğünü, ancak talip bulamadığını ifade etti. Yener, "Biz, TRT olarak kamu görevi yapmanın sorumluluğuyla bu yayınları almak ve Türk halkına 47 yıl sonra yaşadığı mutluluğun sürmesini sağlamak düşüncesiyle yola çıktık. Bu parayı sadece TRT olarak biz verir, Türkiye'deki yayın hakkını alırız. Sanıyorum, 2002 Dünya Kupası finalleri ile ilgili yayın sözleşmesi, önümüzdeki hafta içinde imzalanır" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı