Nakit harcamaya 100 milyon sınırı koyalım

Hürriyet Haber
01.12.2001 - 02:07 | Son Güncelleme:

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Ba1şkanı Yahya Arıkan, ‘‘Türkiye Vergi Raporu 2001’’i açıkladı ve ilginç önerilerde bulundu.

Kayıtdışı ekonominin çok büyük vergi kaybına sebep olduğunu vurgulayan Arıkan, ‘‘Kayıt dışını önlemek için, nakit harcamalara sınır getirilmeli. Örneğin 100 milyon lira üzerindeki tüm harcamalar kredi kartı, çek, banka ve finans kurumları aracılığı ile olmalı’’ dedi.

OECD'nin Türkiye ekonomisiyle ilgili kayıtdışı tahmininin GSMH'nin yüzde 45'i olduğunu hatırlatan Arıkan, bu durumda 90 milyar dolarlık bir kayıtdışı ekonomi bulunduğunu bu rakamdan da 7-9 milyar dolarlık vergi kaybı hesaplandığını bildirdi. Türkiye'nin kayıtdışı karnesinin Rusya'dan bile daha kötü olduğunu kaydeden ve kayıtdışı ile mücadelenin terör ile mücadele eş değer olması gerektiğini savunan Arıkan şöyle konuştu:

‘‘Vergi sistemi ve diğer hukuki, idari yüklerin ağırlığı, mükellefi kayıt dışına itiyor. Bu yüzden toplumun genelv ergi yükü dünya ölçeğinde düşük ama kayıtlı üretimin vergi yükü çok yüksek.’’

ISMMMO'dan öneriler

Servet affını çıkarın, Mali Milat'ı başlatın.

Reşit olan herkes yıllık beyanname versin.

Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılsın.

Ekonomide kullanılan belgeler nama yazılı hale getirilsin.

Enflasyon muhasebesine geçilsin.

Herkesin tüm masrafları vergiden düşülebilsin

Vergi kimlik numarası vatandaşlık numarasına dönüşsün.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı