Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nakba'nın yıldönümünde terör saldırısı şüphesi

  Hürriyet Planet
  15.05.2011 - 12:41 | Son Güncelleme: 15.05.2011 - 13:41

  Filistinliler, Nakba (Büyük Felaket) olarak adlandırdıkları İsrail'in kuruluşunun 63. yıldönümünde gösteriler düzenlemeye hazırlanırken, Tel Aviv'de bir İsrailli Arap'ın kullandığı aracın önüne çıkan diğer araçları ve yayaları ezdiği kazanın "terör saldırısı" olabileceği öne sürüldü.

  Tel Aviv'in en işlek caddelerinden Haim Bar-Lev'de meydana gelen olayda, Tel Aviv yakınlarındaki Arap köyü Kfar Kassım'dan 22 yaşındaki bir sürücünün kullandığı kamyona, önüne çıkan bir otobüse, birkaç araç, bir motosiklet ve yayalara çarptı.

  İsrail polis yetkililer, bir kişinin öldüğü, ondan fazla kişinin yaralandığı saldırının kasıtlı olduğunu düşündüklerini açıkladı.

  Gözaltına alınan sürücünün, kazaya kasıtlı olarak yol açıp açmadığını öğrenmek amacıyla sorgulandığı bildirildi.

  TANSİYON YÜKSEK

  Filistin'de ve İsrail'de bugün düzenlenmesi planlanan gösterilere on binlerce kişinin katılması bekleniyor.

  Doğu Kudüs'ün Arap mahallelerinden Silvan'da önceki gün Nakba gösterilerinde yaralanan 17 yaşındaki Filistinli bir gencin dün ölmesi nedeniyle tansiyonun yüksek olduğu bölgede, İsrail polisi yoğun güvenlik önlemleri aldı.

  Gencin öldüğü bölgede Yahudi yerleşimcilerin evine taşla saldıran Filistinlilerden onlarcası dün gözaltına alınmıştı. Çıkan çatışmalarda iki Filistinli de yaralanmıştı.

  Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nin yanı sıra Mısır, Lübnan, Ürdün ve çeşitli ülkelerde de İsrail işgalinin ve yüz binlerce Filistinlinin evlerinden sürülmesinin 63. yılında gösteriler düzenlenmesi planlanıyor.

  MISIR ORDUSU'NDAN YÜRÜYÜŞE ENGEL

  Çeşitli Arap ülkelerinden gençlik örgütlerinin, Nakba gününde Gazze Şeridi'ne yürüme planları, Mısır ordusu tarafından engellendi.

  Kahire'nin ünlü Tahrir Meydanı'ndan "Milyonlar Gazze'ye" sloganı ile başlatılan etkinlikte Arap gençleri 26 otobüs ile Gazze'ye giderek Filistinliler ile dayanışma içinde olduklarını göstermek istiyorlardı.

  Mısır'ın Gazze sınırındaki Refah kasabasına otobüsler ile giderek sınırdaki 20 kilometrelik yolu yürüyerek geçmeyi planlayan gençleri, Mısır ordusu bölgede kurduğu 100'den fazla kontrol noktası ile engelleyerek geri döndürdü.

  Kahire'den dün yola çıkan 12 otobüs dolusu aktivitist, İsmailiye kentinde bekletildikten sonra Kahire'ye geri dönmek zorunda kaldı.

  Hüsnü Mübarek Barış Köprüsü'ne ulaşmayı başaran 60 kadar Arap genci de burada asker engeline takıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı