« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Naim'e yeni ortak

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

94 kiloda mücadele eden Yunanlı Kakiasvilis dün altın madalya alıp, vatandaşı Dimas'ın ardından, Cep Herkülümüz Naim Süleymanoğlu'nun halterde 3 olimpiyat şampiyonluğu unvanına 3. ortak oldu.

HALTERDE Naim Süleymanoğlu'nun 3 olimpiyat şampiyonluğu rekoruna, dün de bir başka Yunanlı sporcu Akakios Kakiasvilis ortak oldu. Erkekler 94 kiloda altın madalya kazanan Kakiasvilis, aynı zamanda önceki gün Naim'in rekorunu egale eden Pyrros Dimas'tan sonra 3 kez olimpiyat şampiyonu olan 2. Yunanlı halterci unvanını aldı.

19 yaşındaki Polonyalı halterci Szymon Kolecki ile birlikte toplamda 405 kiloya ulaşan Kakiasvili, 94 kilo müsabakalarında, daha düşük kilosu olduğu için altın madalyayı boynuna taktı. Arnavut asıllı olan Dimas gibi 31 yaşındaki Kakiasvilis de sonradan Yunanistan vatandaşlığına geçen Gürcü asıllı bir sporcu.

BDT’DEN GİTTİ

Olimpiyatlarda ilk altın madalyasını, 1992'de Barcelona'da Bağımsız Devletler Topluluğu adına kazanan Kakiasvilis, kısa bir süre sonra, Yunanistan'da doğan ve orada bulunan annesi ve anne annesinin yanına giderek bu ülkenin vatandaşlığına geçti.

Önceki güne kadar tarihte 3 olimpiyat şampiyonluğu bulunan tek halterci olan Naim Süleymanoğlu, 3 yıl ara verdiği haltere dönerek Sydney'de dördüncü şampiyonluğuna ulaşmak istemiş, ancak başarılı olamamıştı.


Bunları da Beğenebilirsiniz