« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Naim'e çifte onur

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dünya Spor Yazarları Birliği (AIPS) tarafından halterde 'Asrın Sporcusu' seçilen Naim Süleymanoğlu ödülünü Atina'daki Dünya Halter Federasyonu (IWF) kongresinde aldı. Cep Herkülü ayrıca IWF asbaşkanlığına seçildi.

AIPS ÖDÜLLENDİRDİ

Dünya halterinin gelmiş geçmiş en büyük ismi Naim Süleymanoğlu, Atina'da çifte taç giydi. Dünya Spor Yazarları Birliği (AIPS) tarafından halterde 'Asrın Sporcusu' seçilen Naim, bu büyük ödülü törenle alırken, Dünya Halter Federasyonu'nun (IWF) asbaşkanlığına da seçildi. IWF kongresinin yapıldığı Atina'daki Nafsika Astir Palace dün, 'Naim... Naim...' sesleriyle inledi.

BÜYÜK MUTLULUK

3 kez olimpiyat şampiyonu olan Naim Süleymanoğlu'na, 'Halterde Asrın Sporcusu' ödülünü, AIPS 1.Asbaşkanı ve Halter Komisyonu Başkanı Lunzen Fichtor tarafından verildi. Cep herkülü, ödül töreni sonrasında yaptığı konuşmada, ‘‘Halteri bıraktığım yıl kazandığım bu ödül bana büyük mutluluk verdi. Bu ödülü, Sydney'de 4. olimpiyat altın madalyamla süslemek isterdim’’ dedi.

IWF YÖNETİMİNDE

Naim, akşam saatlerinde yapılan IWF kongresinde bir kez daha onurlandırıldı. 102 ülkeden aynı sayıda delegenin oy kullandığı kongrede Cep Herkülü, 3. turda topladığı 56 oyla, IWF'nin 6 asbaşkanından biri oldu. İlk 5 asbaşkanın belli olmasından sonra Çek aday Vitek Jaromir ile nefes kesen bir yarışa giren Naim, rakibine üçüncü turda 56-46 üstünlük sağlayarak, 6. asbaşkan olarak, IWF'ye girdi.

NEFES KESEN YARIŞ

Cep Herkülü ile Jaromir arasındaki yarışta ilk tur 32-32, ikinci tur 37-37 berabere sonuçlandı. Üçüncü turda rakibine 10 oy fark atan (56-46) Naim Süleymanoğlu, asbaşkanlığa seçildi. Dünya Halter Federasyonu Başkanlığı'na ise, seçime tek aday olarak giren eski genel sekreter Thamas Ajan seçildi.

IWF KONGRESİNDEN NOTLAR

Taktik savaşı

Kongrede asbaşkanlığa aday olanlar arasında tam bir taktik savaşı yaşandı. Ruslar, Naim'i seçtirmemek için tuzak bir liste hazırlarken, Federasyon Başkanı Kenan Nuhut ile AIPS Başkanı Togay Bayatlı, İslam ülkeleriyle temasa geçti. Nuhut ve Bayatlı'nın çabaları sonucunda, İslam ülkeleri oylarını Kuveytli J.Fahad Sheikh ve Naim'e oy verdiler.

Yeni asbaşkanlar

IWF kongresinde asbaşkanlığa seçilen diğer isimler şöyle: Sam Coffa (Avustralya), John Myrddin (İngiltere), Norair Nurikian (Bulgaristan), Nikolai Parhomenko (Rusya), J.Fahad Sheikh (Kuveyt). Genel sekreterliğe ise Yunanlı Yannis Sgouras seçildi.

Olimpiyat tanıtımı

2008 Olimpiyatları'na aday olan kentler, Atina'daki IWF kongresinde tanıtım yaptılar. Aday şehirlerden İstanbul'un yanı sıra Pekin, osaka, Toronto ve Paris'in yetkilileri, kongre salonunda stand açtılar.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler