« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Naim Süleymanoğlu her şeyini kaybetti

Naim Süleymanoğlu, halterden kazandıklarını tüketti. Maddi olarak dibe vurmuşken sağlığı bozuldu; yoğun bakımda yattı. Federasyonda üç bin TL maaşla göreve başladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ay-yıldızlı forma altında yarışması için Bulgaristan hükümetine 1 milyon dolar verilen Naim Süleymanoğlu, kazandığı paraları çabuk sıfırladı ve şimdi 3 bin TL maaşa talim ediyor. Süleymanoğlu, 10 yıl önce haltere veda ettikten sonra düzensiz yaşamaya başladı. Türk ve dünya halterine adını altın harflerle yazdıran cep herkülü sporculuk döneminde kazandığı ödüllerle ev, arsa, araba aldı. Hatta aldığı daireler nedeniyle 'Naim Mahallesi' kuruldu" denildi. Yakınlarına ve kimsesizlere de yardımı ihmal etmeyen Naim Süleymanoğlu, sporu bıraktıktan sonra da düzensiz yaşamı nedeniyle bir hayli kilo aldı. 85 kiloya kadar çıkan 43 yaşındaki Süleymanoğlu, rahatsızlandı; yoğun bakımda kaldı. Artık kardeşi Muharrem ile birlikte aynı evi paylaşan Naim, sporculuk döneminde ise korumalarıyla geziyor ve kalabalık bir arkadaş çevresi bulunuyordu. Tamamen yalnızlığa itilen Cep Herkülü'ne Halter Federasyonu sahip çıktı. Sadece Antalya'da bir arsası kaldığı ifade edilen Naim, Halter Federasyonu tarafından 3 bin TL maaşla Genel Kordinatörlük görevine getirildi.

BULGARLAR'A 1 MİLYON DOLAR   

Sporculuk yaşamında ve sporu bıraktıktan sonra yaşamı fırtınalı olan Naim Süleymanoğlu 1986 yılında Bulgaristan'da Türkler'e yapılan baskılara dayanamadı ve Türkiye'ye iltica etti. Ay-yıldızlı mayo altında müsabakalara katılabilmesi için 1988 yılında Bulgaristan hükümetine 1 milyon , Bulgaristan Halter Federasyonuna ise 250 bin dolar örtülü ödenekten verildi. Böylece Naim Türkiye formasını giydi.

NELER KAYBETTİ?

İstanbul Ataköy'de 13 daire,
Ankara Köroğlu'nda 1 daire (Özal tarafından federasyon verdi)
Boğaz'da bir daire (Özel sektör verdi)
Emlakbank'tan iki yazlık
8 araba
20 bin Cumhuriyet altını
İş Bankası'ndan 342 Cumhuriyet altını (1998 Seul Olimpiyatları'nda kaldırdığı 342 kg karşılığı)
Antalya'da arsa