« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Naim Abaciev'e emanet

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Cep Herkülü, 13 yıl önce özgürlüğe kaçtığı Diana Bad Kampı'nda dünya halterinin ünlü teknik adamıyla yeniden kucaklaştı. Naim, Halter Federasyonu Başkanı Ağaoğlu'nun Abaciev'e teknik patronluk teklifini iletti ve ‘‘Beni olimpiyata sen hazırla’’ dedi.

DİANA Bad... Todor Jivkov Bulgaristan'ında doğu blokunun önemli kamp merkezlerindendi. Diana Bad'daki günler Naim Süleymanoğlu'nun gözünün önünden bir film şeridi gibi geçti. Dünyanın zirvesine çıkıp ‘‘cep herkülü’’ olduğu ve 13 yıl önce özgürlüğe kaçtığı Viyana kampının kapısında Nami'i bu kez antrenörü İvan Abeciev yaşlı gözlerle karşılayıp, kucakladı. Yılların eskitemediği o günlerin sarışın bombası Viyana müdürü Olga da bağrına bastı.

AĞAOĞLU'DAN TEKLİF

İşte bu tarihi Naim-Abaciev buluşmasında yanlarında sadece Hürriyet vardı. Yaptırdığı ‘‘ölümüne’’ idmanlar nedeniyle ‘‘katil’’ lakabı takılan Abaciev, Naim'i ‘‘Gel beni bırakıp kaçtığın masaya oturalım’’ diyerek karşısına oturttu. Naim kendisini ‘‘cep herkülü’’ yapan, dünya halterinin teknik patronu Abaciev'e Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Savaş Ağoğlu'nun Türkiye Milli Takımı için ‘‘Abaciev'e açık çek. Nerede isterse kamp ve tek seçici’’ teklifini getirdi ve ‘‘Gosbodin Abaciev seni Türkiye'ye götürmeye geldim. Beni son olimpiyatıma sen hazırla’’ dedi.

GÖZLERİ DOLDU

Naim'in bu teklifi karşısında Abaciev'in gözleri dolu dolu oldu. Bozuk Türkçesiyle ‘‘Ben seni nasıl şampiyon yapmam. Sen benim çocuk...’’ dedi. Abaciev olimpiyatlara kadar Bulgar Milli Takımı ile sözleşmesi olduğunu buna rağmen Naim'i ve Türk Milli Takımını Bulgarlar'la birlikte çalıştırcağını söyledi ve ‘‘Naim odan hazır bıraktığın gibi duruyor. İstersen Sofya'da seni Sydney'e hazırlarım yine şampiyon yaparım. Sistemimiz aynı gel bıraktığımız yerden başlayalım. O mutluluğu birlikte yaşayalım’’ dedi.

SENİ NASIL ZAPTEDERİM?

15 gün sonra Türkiye'ye geleceğini söyleyen Abaciev, Naim'e olimpiyat hazırlığının büyük bölümü Bulgaristan'da yapma teklifini getirirken, espri ile karışık ‘‘Senin Türkiye'de çok renkli bol kadınlı bir yaşantın olduğunu, gündüzleri uyuyup geceleri hızlı yaşadığını duydum. Seni Türkiye'de İstanbul ve Ankara'nın o renkli gecelerinden zaptetmem belki zor olabilir. Ama Bulgaristan'da sana nefes aldırmam’’ dedi. Naim ise ‘‘Hocam ben Olimpiyata hazırlanırken sadece madalyayı düşünürüm’’ karşılığını verdi. Evet Naim Sydney'e yine Abaciev'li, Diana'lı günlerle hazırlanacak.

HÜRRİYET VARDI Naim-Abaciev buluşmasında sadece Hürriyet vardı. Arkadaşımız Celal Demirbilek, halterin iki ünlü isminin biraraya geldiği buluşmayı dakika dakika izledi. Naim, Halter Federasyonu Başkanı Savaş Ağaoğlu'nun elcisi olarak Abaciev'e kendisini ve Türk Milli Takımı çalıştırması teklifini iletti.

BÜYÜK BULUŞMA Naim Süleymanoğlu-Abaciev buluşmasında duygusal anlar yaşandı. Abaciev, eski talebesi Naim'i kucaklayıp, bağrına bastı.
Bunları da Beğenebilirsiniz