Dünya Haberleri

DÜNYA

  Nagasaki’den ‘nükleer silaha hayır’ çağrısı

  Hürriyet Haber
  10 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ağustos 2009 - 10:24

  ABD’nin Nagasaki’ye atom bombası atmasının 64’üncü yıl dönümünde kurbanlar törenlerle anıldı.

  Japon şehrinde, tam olarak bombanın patladığı yerde ve saatte anma töreni düzenlendi. Sıfır noktasındaki Barış Parkı’nda konuşan Nagasaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue, ABD Başkanı Barack Obama’nın “nükleer silahsız dünya” çağrısına atıf yaparak, tüm dünyayı nükleer silahlardan arınmaya davet etti.

  İnsanoğlunun önünde iki yol olduğuna dikkat çeken Taue, bir yolun nükleer silahsız bir dünyaya açıldığını, diğerinin Hiroşima ve Nagasaki’de yaşananlar gibi acıdan başka bir şey getirmeyeceğini söyledi.

  29 ülkeden temsilcilerin bulunduğu törene 5 bin 800 kişi katıldı. Saygı duruşu ile başlayan törende Taue’nin konuşması ardından beyaz güvercinler gökyüzüne salıverildi. Japonya Başbakanı Taro Aso da “Bu trajedileri bir daha yaşamamak için tüm enerjimizi uluslararası barışı sağlamak adına harcamalıyız” dedi.

  Toplam 150 bin ölü

  ABD, 2’nci Dünya Savaşı’nda Japonya’yı saf dışı bırakmak için atom bombası kullanmıştı. Nagasaki, Hiroşima’dan sadece üç gün sonra hedef alınmış ve öncekine göre 1,5 kat daha yıkıcı olan atom bombası ile ilk anda 74 bin kişi hayatını kaybetmişti. Japon yetkililer Nagasaki’ye atılan bombanın etkisiyle bu güne kadar 150 bin kişinin öldüğünü söylüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı