GeriSpor Nagano şenlendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nagano şenlendi

72 ülkeden, 827'si bayan 2450 sporcunun mücadele edeceği oyunlar 22 Şubat tarihine kadar sürecek. Şimdiye kadar yapılan kş oyunları arasında en büyük katılımın olduğu Nagano 98, 160 ülke televizyonundan yayınlanarak bir ilke daha imza atacak.

Japonya'nın Nagano kentinin evsahipliğini yaptığı 18. Kış Olimpiyat Oyunları sabaha karşı yapılan görkemli açılış töreniyle başladı. Yaklaşık 50 bin kişinin izlediği ve Japon İmparatoru Akihito'nun açılışın yaptığı oyunlarda Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Juan Antonio Samaranch da bir konuşma yaptı.

Şimdiye kadar düzenlenen en büyük Kış Olimpiyat'ı olan Nagano'da rekor sayıda 72 ülkeden 2450 sporcu (827'si bayan) 22 Şubat tarihine kadar sürecek oyunlarda 68 dalda kıyasıya bir mücadele sergileyecek. 160 ülke televizyonu tarafından da yayınlanacak oyunlar bu dalda da bir rekora imza atıyor.

2 saat süren açılış seramonisinde oyunların amacı sevgi ve barış dile getirildi ancak Japonlar teknolojilerinin gövde gösterisini de yaptı. 2000 kişilik dev koro Beethoven'ın olimpiyatın sembolü ‘‘Ode to Joy’’u seslendirdi. Ancak Japonlar 5 kıtadan büyük koroyu uydu aracılığıyla biraraya getirip teknoloji harikasını gösterdiler.

Zenkoji Tapınağı'ndan çalınan çanla başlayan tören, yerel halkın stada gelişi ve İmparator Akihito'nun açılış konuşmasının ardından, olimpiyat bayrağının çekilmesi marşın söylenmesiyle devam etti. Sumocuların da dikkat çektiği törende olimpiyat meşalesinin stada ulaşıp ateşlenmesiyle büyük şölen başladı.

G.Afrika'ya çağrı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Samaranch, Cape Town yanında diğer şehirlerin de olimpiyata aday olabileceğini, Güney Afrikalıları 2008 Oyunları için aday görmek istediklerini söyledi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Juan Antonio Samaranch Nagano'dan Güney Afrika'ya olimpiyata talip olması için çağrı yaptı. Geçtiğimiz yıl eylül ayında Cape Town katıldığı seçmelerde 2004 Yaz Oyunları'nı Atina'ya kaptırmıştı. Bunun telafisi için ışık yakan Samaranch, Güney Afrikalılar'a olimpiyat sinyali verdi.

Samaranch yaptığı basın toplantısında G.Afrika'nın 2008 Olimpiyatı'ta talip olmasını istedi. Samaranch, ‘‘‘‘Güney Afrika'yı yine olimpiyatta evsahibi adayları arasında görmek istiyoruz. Cape Town dışında aday olabilecek başka şehirleri de var’’ dedi. G.Afrikalı yetkililer ise futbolda 2006 Dünya Kupası'na evsahipliğine hazırlanıyor.

Tek sporcumuz var

18. Kış Olimpiyat Oyunları'nda ülkemizi bir tek sporcu, o da erkeklerde Arif Alaftargil temsil edecek. Alp Disiplini'nde mücadele edecek olan Alaftargil'den büyük bir başarı beklenmiyor. Alaftargil ile birlikte Nagano'da Kayak Federasyonu Başkanı Erdoğan Üstünsoylu, TMOK Genel Sekreteri Togay Bayatlı, Doktor Uğurtan Baysan ve Antrenör Kenan Uzel'den oluşan 4 kişilik Türk kafilesi bulunuyor.

ALTIN KIZ

Buzun genç prensesi ABD'li Tara Lipinski Nagano'da altın madalyanın en güçlü favorileri arasında. Dünya şampiyonunun, artistik patinajda güçlü rakiplerine rağmen olimpiyatta şampiyonluğa ulaşacağına inanılıyor.

DAVET

Olimpiyat meşalesinin dün kente gelmesiyle Nagano ayrı bir renklilik kazandı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Samaranch ise G.Afrika'yı 2008 oyunlarına adaylığa davet etti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle