Nafaka ödemeyenlerin cezai sorumlulukları var

Mesut ZEYREK / KÖLN
21.08.2014 - 09:08 | Son Güncelleme:

ALMANYA'nın Köln Barosu avukatlarından Oğuz Sarıkaya, özellikle son dönemlerde savcılık ve mahkemelerin geliri olduğu halde nafaka ödemeyenlere müsamaha göstermediklerini ve uygulanan cezai işlem sayılarında istatistik olarak artış olduğunu söyledi.

Nafaka ödeme konusunda kanunun cinsiyet ayrımı yapmadığını da hatırlatan Oğuz Sarıkaya, şöyle konuştu: “Eşler ayrıldıktan sonra çocuklar kimin yanında kalıyorsa o diğer eşten kendisi ve çocukları için nafaka talebinde bulunabilir. Eğer anne ya da babanın yanında kalan çocuk için diğer eşten nafaka talep edildiyse ve mahkeme kararı çıkartıldıysa, diğer eş ödeme imkanı olduğu halde nafaka ödemiyorsa bunun cezai sorumlulukları vardır. Özellikle son dönemlerde gerek savcılıklar, gerekse ceza mahkemeleri olsun bu konuda çok titiz çalışmaktalar ve nafakasını ödemeyenlere müsamaha göstermiyorlar.

Ödeme imkanı kelimesini açacak olursak, ya geliri vardır ödemiyordur ya da imkanı vardır gelir edinmiyordur. Bu iki durumda da cezai sorumluluğu vardır. Sorumlu anne de olabilir baba da olabilir. Kanun cinsiyet belirlememiştir, kimin geliri varsa diğer eşe nafaka ödemek zorundadır.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı