« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Nadja Drygalla: Irkçı değilim

Almanya'dan olimpiyatlara katılan 8 tek kürek takımının üyesi Nadja Drygalla, ülkesine dönmesine rağmen aşırı sağcı gruplarla ilişkisi olduğu ortaya çıkmasının yankıları dinmedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Kadın sporcu Nadja Drygalla, ırkçı olmadığını bu tür düşüncelerden uzak olduğunu söyledi.

Nadja Drygalla, hiçbir zaman ırkçı düşüncelere sahip olmadığı olimpiyat ve sporun temel düşüncesinin tolerans olduğunu belirtirken 5 yıl önce aşırı sağcı Michael Fischer ile başlayan birlikteliklerinin siyasetle hiçbir ilgili olmadığını söyledi. Drygalla. "Her şey onun geçen yıl NPD'den (Milliyetçi Demokrat Parti) aday olmasıyla başladı" dedi.

Söz konusu seçimde yüzde 3.9 oranında oy alan NPD'de Michael Fischer ön plana çıktı. Fischer'in 20 kadar üyesi olan "Ulusal Sosyalistler Kardeşliği" adlı aşırı sağcı birliğin lideri konumu geldi. Alman sporcu Nadja Drygalla erkek arkadaşının Mayıs ayında Parti üyeliğinden ayrıldığını, bu kararında kendisinin de payı olduğuna inandığını belirterek, "Bir insanın bu tür düşünceler kurtulması hemen olmuyor. Zaman gerekiyor. Ama en önemlisi o kişinin bunu istemesi. Kendisi hangi yöne gideceğine karar verdi" dedi.

Alman Olimpiyat Komitesi, Alman Kürek Federasyonu ve Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Spor Birliği olayı soruşturduklarını bildirdi. Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, bu olayın uluslararası spor basınında yer almamasından memnun olduğunu belirterek "Bu tür işlerde olmayacağımızı biliyorlar" diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz