"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Nadal, Djokovic’i rüzgârla vurdu

Bir ve iki numarayı karşı karşıya getiren ABD Açık finalinde gülen iki numara Rafael Nadal oldu. İspanyol tenisçi, Sırp raket Djokovic’in stratejisini rüzgârı arkasını alarak bozmayı başardı.

İSPANYOL tenisçi Rafael Nadal, bugüne kadar sekiz kez kazanmış olduğu Fransa Açık’ta önce toprak kortların kralı ilan edildi. Sonra Wimbledon’un kutsal çimlerinde iki kere birincilik kupasını kaldırdı. Sert zeminde Avustralya Açık ve en son da Amerika Açık’ta ikinci defa şampiyonluk sevincini yaşayarak her zeminin kralı oldu.

DJOKOVIC TEKNİĞİNİ KONUŞTURACAKTI

NADAL’ın rakibi dünya bir numarası Novak Djokovic’ti. Sırp, yarı finalde İsviçreli Stanislas Wawrinka ile 5 set oynayıp 4 saatin üzerinde kortta kaldı. Finalde Nadal kadar dinç değildi. Esasen Sırp tenisçinin en çok tercih ettiği zemin hard court (sert zemin). Djokovic’in planı Nadal’ın süratli ve aşırı spinli (falsolu) toplara, mükemmel tekniği ve sert vuruşlarlarla; bilhassa da Nadal’ın daha zayıf olan backhand tarafına karşılık vermekti.

SIRP RAKET 53, İSPANYOL 20 HATA YAPTI

AZ da olsa Nadal’ın hakimiyetini kırmayı amaçlıyordu. Taktik düşüncesi doğruydu. Ama rüzgâr Djokovic‘in dengesini bozup toplara istediği gücü aktaramasını engelledi. Hedefe yönelik vuruşları yapamaması 53 hataya mal oldu. Nadal’ın basit hatası sadece 20’ydi.

NADAL’IN GRAND SLAM ŞAMPİYONLUKLARI 13
· Avustralya Açık: 1 Şampiyonluk
· Fransa Açık: 8 Şampiyonluk
· Wimbledon: 2 Şampiyonluk
· ABD Açık: 2 Şampiyonluk

DJOKOVIC’İN GRAND SLAM ŞAMPİYONLUKLARI 6
· Avustralya Açık: 4 Şampiyonluk
· Fransa Açık: 1 Final
· Wimbledon: 1 Şampiyonluk
· ABD Açık: 1 Şampiyonluk

SERT OLAN ZEMİNİN DE KRALI OLDU

İSPANYOL raket Rafael Nadal, toprak kortta oynanan Fransa Açık’ı 8 kez kazandığı için ‘Toprağın Ağası’ unvanını aldı. Ancak Nadal, ABD Açık zaferiyle sert zeminde de 3. kupasına ulaştı.

SAMPRAS’I YAKALIYOR

17 Grand Slam’li Roger Federer zirvede. Pete Sampras ise 14 şampiyonlukla 2. durumda. Rafael Nadal, son ABD şampiyonluğuyla rakamını 13’e çıkarıp ABD’li Sampras’a bir adım daha yaklaşmış oldu.

3.6 MİLYON DOLAR KAZANDI

NADAL, ABD Açık’ta 2.6 milyonu birincilik, 1 milyon doları da bonus olmak üzere 3.6 milyon, Djokovic ise 1.8 milyon dolar kazandı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI